Spolek Brdský šikula

IČO: 04467205 

DIČ: CZ04467205

Číslo účtu: 2800880367/2010

Kontakt: brdskysikula@seznam.cz


Kalendář akcí

22.04.2016 18:47

Přátelství za hranice naší země stále pokračuje.

Společné přátelství i když na velkou dálku mezi dětmi z Mníšku pod Brdy a ukrajinské Verhovyny dále pokračuje a rozvíjí se, díky paní Natálii, která dbá v našem spolku o přiblížení kultur jiných zemí dětem u nás.

Podívejte se, jaké hezké pozdravy posílají prvňáčci malé Zenke a jejím kamarádům na dalekou Ukrajinu.

Foto zde:

brdskysikula.rajce.idnes.cz/Pratelstvi_za_hranice_nasi_zeme_stale_pokracuje./

Můžete číst i více zde: brdsky-sikula.webnode.cz/news/mir-vsem/

a zdebrdsky-sikula.webnode.cz/news/mir-vsem-pokracovani/

 

—————

19.04.2016 23:13

Pokusy s elektřinou s Vítkem Bočkem

Vítek Boček, úspěšný student Matematicko - fyzikální fakulty UK v Praze, své experimenty, které si sám zhotovuje, předvádí nejen studentům na gymnáziích, ale taky na různých výstavách v zahraničí, jako např. v Koreji, Německu, Turecku...atd.

Tentokrát byl tak laskav a zavítal i k nám do Mníšku pod Brdy do klubu Mladý vědec. Vítek to s dětmi skvěle umí, bodej by ne, studuje přeci učitelství a kdo ví, jednou naše Mladé vědce může učit fyziku ve škole.

A co jsme mohli vidět a odzkoušet?

Pokus s kouzelnou hůlkou a statickou elektřinou. Zapálili jsme oheň pomocí odporu a obalu od žvýkaček s tužkovou baterií. Viděli jsme vláček v cívce i elektromagnetické kyvadlo – „Angry owl“, elektromagnetický katapult, homopolární motor – „tříkorunový“. Dále kouzelné prkno na principu indukce, kdy jsme rozsvěcovali LEDky, budík a předvedli i vodivost lidského těla. Pomocí Foucaultovy trubky a detekční fólie jsme viděli jak působí magnetické pole. Úspěch slavilo i rozsvícení zářivky pomocí plazmové koule.Magnetická sirka nás překvapila, stavění kouzelného sněhuláka z mincí pomocí magnetu nás zase pobavilo.

A  předpokládám, že děti budou doma škemrat o pořízení elektrické plácačky na mouchy, aby mohly doma předvádět stejné pokusy jako my na hodině Mladého vědce.

Vítku, posíláme velké poděkování!!!

Fotogalerie: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Pokusy_s_elektrinou_s_Vitkem_Bockem/

 

—————

16.04.2016 13:02

Bohryc po huculsku.

Huculové patří mezi východoslovanské etnikum a obývají svahy Karpat na rumunsko - ukrajinském pomezí. Mají vlastní kulturu, zvyky i kroje. Náboženství jsou více řeckokatolíci a pravoslávni. Hlásí se převážně k ukrajinské národnosti.

Život v horských huculských vesnicích nebyl nikdy lehký, ale o to více mají Huculové silné vědomí územní příslušnosti.

Podle tohoto etnika byl odvozen i název pro horské plemeno koní - Hucul, chované na tomto území.

O těžkém životě, nádherné přírodě i veselých zvycích z oblasti krásné Verhoviny nám dnes povyprávěla paní Natálka a pan Jaroslav při společném setkání, na které pozvali své sousedy.

A nezůstalo jenom u vyprávění. Bylo nám předvedeno jak se vaří tradiční huculský pokrm tzv. Bohryc, hustá polévka z celého kohouta, klobásky, špeku, brambor, fazole, halušek a dalších tajných ingrediencií. Nejdůležitějším a finálním "aktem" při vaření Bohrycu je hořící/tlející polínko, které se nakonec vloží na krátkou dobu do tohoto lahodného huculského pokrmu.

Foto k nahlédnutí:

brdskysikula.rajce.idnes.cz/Bohryc_po_huculsku./

 

 

—————

13.04.2016 12:12

Fyzikální show pana profesora Reichla v KMD Mladý vědec

Navštívil nás na hodině Mladého vědce skvělý pan Mgr. Jaroslav Reichl, profesor fyziky a matematiky ze Střední průmyslové školy sdělovací techniky v Praze, autor knížky Klíč k fyzice aneb příběhy ze života, Zlatý Ámos za fyziku 2016 a velký fanda fyzikálních show, které tradičně předvádí.

My jsme se mohli aktivně účastnit pokusů s kapalným dusíkem, magnetismem a dalšími. Zmražovali jsme, levitovali, odvážnější předvedli dračí dech, pracovali jsme v jedné chvíli i s rozdílem teplot 300 stupňů Celsia, pozorovali jsme šíření zvuku i působení odstředivé síly.

Nakonec jsme si vyrobili fyzikální hračku a pozorovali při hraní působení tíhové síly i tlak vzduchu a připomněli jsme si, kde podobný děj v přírodě můžeme vidět.

Velké poděkování patří panu profesoru Reichlovi, panu asistentu Davidovi, Městu Mníšek za prostory a především Vašim úžasným dětem, které vytvořily svým nadšením pro vědu a poznání krásnou atmosféru.

Prostě prima den, co říci víc...

Foto zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Fyzikani_show_pana_profesora_Reichla_v_KMD_Mlady_vedec./

 

—————

12.04.2016 11:38

Čaromáj - pozvánka

Milí přátelé,

dovolujeme si Vás pozvat na akci Čaromáj, kterou pořádá Město Mníšek pod Brdy a to dne 30.4. a 1.5.2016 před státním zámkem. Čarodějnické hrátky připravily děti z KMD Mladý vědec při Spolku Brdský šikula.

Těšíme se na Vás!

Pozvánka zde:

brdskysikula.rajce.idnes.cz/Caromaj/#caromaj.jpg

 

—————

07.04.2016 10:37

Cirkus PRINCE

Do cirkusu rádi chodí i  nejmladší  farmáři. Jejich nejoblíbenější je cirkus PRINCE, kde předvádějí spoustu cvičených zvířátek.

Velbloudy, zebry, poníčky, kamerunské kozy, prasátka, holoubky a lachtana Dina.

Nesmí chybět ani "trapnej šašek"a akrobaté. Pan Principál, neměl zrovna svůj žonglovací den, za to paní Principálové se dařilo..:o)

A rodičům nezbývá než přežít celé představení.. 

máma Káťa

brdskysikula.rajce.idnes.cz/Cirkus_PRINCE

 

—————

06.04.2016 06:05

Princip fungování ponorky a jiné experimenty

Na začátku hodiny jsme si připomněli pokus se vzduchovou-šlapací raketou.

Dosadili jsme si do fyzikálního vzorce tedy veličiny síla na plochu a tlak a odvodili tak jednotku tlaku-pascal ( p= F/S,  a dále Pa (pascal)= N/m2). Taky jsme si řekli, že označení tlaku jako "p" je kvůli anglickému slovu pressure i to že jednotka tlaku je pojmenovaná po panu Pascalovi. To, aby děti věděly, že vzorce jsou jen vyjádřením toho, co děláme a jak se " s fyzikou hrajeme".

Dále jsme si definovali vztlakovou sílu, jako sílu, která nadlehčuje těleso v kapalině a plynu a udělali si každý pokus s fyzikální hračkou, kdy jsme pomocí tlaku vzduchu zvedali kuličku z polystyrénu. Děti si svůj výrobek odnesly domů. 

Za pomocí plné Pet láhve vody, kterou jsme propíchli, jsme mohli pozorovat jak je to s tlakem v láhvi a proč se liší délka dostřiku vody z jednotlivých dírek.

Pak nám Viktor řekl něco o ponorkách a principu jejich fungování a předvedli jsme si názorně tento pokus.

Když jsme zacpali brčko, vzduch nepustil vodu do Petky. Když jsem brčko uvolnili, spodními dírky se voda začala plnit do naši "ponorky". Tím se stala těžší a gravitační síla byla větší než vztlaková a ponorka se potopila. Když jsme do brčka foukli, tlak vzduchu "vyhnal" vodu ven a ponorka se opět vynořila. 

Každý si vyrobil ponorku vlastní a otestoval jí v "bazénku".

Na závěr jsme si připomněli, co jsme se učili, když jsme se věnovali na hodině mladého vědce geologii a když jsme pozorovali horniny. Tehdy jsme si řekli o diamantech, jak vznikají a jakou roli v tom hraje tlak. Na závěr hodiny jsme se zahráli trošku na "brusiče diamantů" a seznámili jsme se se smirkovým papírem. Filip nám taky povyprávěl, jak se tenhle papír používá při obrábění dřeva.

Foto k nahlédnutí:

brdskysikula.rajce.idnes.cz/Princip_fungovani_ponorky_a_jine_experimenty_spojene_s_tematem_TLAK%2C_VZTLAK./

 

—————

01.04.2016 10:39

Diody ve stylu Starwars

Mladí vědci se věnovali práci s diodami. 

Vysvětlili jsme si, co je dioda za elektrotechnickou součástku i jaká je její schématická značka, kde všude má dioda využití  i jaké typy diod jsou k dostání na trhu. 

Připomenuli jsme si i co je to Rezistor. 

Pak jsme s diodami trošku pracovali. Vyrobili jsme si chlupaté potvůrky i starwars meče. Děti byly moc šikovné. 

A protože je Starwars téma, která děti hodně zajímala, trošku jsme na toto téma podiskutovali a zhlédli jsme i některé ukázky z této filmové série.

Pár foto zde:

brdskysikula.rajce.idnes.cz/Diody_ve_stylu_Starwars/

 

—————

31.03.2016 17:58

Velikonoční tradice.

Velikonoce jsou největším svátkem v křesťanských zemích, kdy se oslavuje zmrtvýchvstání Ježíše Krista. V každé krajině, ba i regionu se tradice oslav Velikonoc liší.
Společným symbolem je však beránek (vychází ze židovské tradice, jako připomínka vysvobození z Egypta), kříž (připomíná ukřižování), vajíčko jako symbol nového života, svíce a oheň, jako vítězství nad smrtí a temnotou.
V Česku je prastarou tradicí koleda s pomlázkou. Na Velikonoční pondělí kluci chodí do domácností, kde mají děvčata a šlehají je ručně vyrobenou pomlázkou z vrbového proutí. Na oplátku dostanou malované vajíčko a pestrobarevné mašle na pomlázku.
Nejznámější říkankou u koledy je : "Hody, hody doprovody, dejte vejce malovaný, nedáte-li malovaný, dejte aspoň bílý, slepička vám snese jiný." 

Na Slovensku je tradicí krom vyplácení pomlázkou (korbáčom) i hojné polévání studenou vodou. Přikládáme i slovenský verš: "Šibi-ribi, mastné ryby, dávaj vajcia od korbáča, ešte k tomu kus koláča, ešte k tomu groš, už je toho dosť!"

Na Ukrajině se na Velikonoční pondělí také polívá vodou. Tradice tam hlásí, že "Voda odnáší Tvé problémy a její síla přitahuje zdraví a čistotu Tvé duše." 

V každém případě jsou velikonoční svátky časem, kdy se společně setkává rodina, přátelé, sousedé.

Zde pár foto z našich oslav:

brdskysikula.rajce.idnes.cz/Vesele_Velikonoce/

 

—————

30.03.2016 08:31

Výstava drobného chovatelského zvířectva - Cítov

Farmáři se byli podívat na výstavě holubů, drůbeže a králíků v Cítově u Mělníka. Chtěli si koupit páreček holoubků Pávíků, žel žádný chovatel je neprodával. Z výstavy si přivezli jiný druh holoubka a to Badgetu Moravskou. A tak k Bagetce - jak jí říkají, shánějí samečka. Tím se jejich chov holubů rozšiřuje již o třetí druh. Výstavu si užili a získali spoustu užitečných chovatelských rad. V tombole  vyhráli spoustu věciček..:o)

brdskysikula.rajce.idnes.cz/Farmari_na_vystave_v_Citove/

 

—————

30.03.2016 08:10

Velikonoce na Malé farmě Kata

Zvířátka na farmě jsou v očekávání... Velikonoce některá proseděla a některá prolenošila na gauči. Jen farmáři kmitali, vajíčka malovali, kytičky sázeli a ptačí budku vyrobili. V pondělí kamarády "vyšibali"..:o)

První miminko na farmě tohoto jara je morčátko Jaroušek.  Kanárčí samička sedí na vajíčkách, holubička Pávíčka sedí na vajíčkách a voláčí holubička též.  Indičtí běžci dovádí v jezírku a holky snášejí vajíčka, hnízdo si však ještě nestaví. Fenečka Baisha též šťastně zabřezla. A želva Kleopatra, ta se ještě ráda zahrabe do hoblin. 

brdskysikula.rajce.idnes.cz/Velikonoce_na_farme_Kata/

 

—————

23.03.2016 18:19

Exkurze na Ústav termomechaniky a do laboratoří aerodynamiky AV

Navštívili jsme včera s dětmi laboratoře aerodynamiky v Ústavu termomechaniky Akademie Věd v Novém Kníně.
Přivítal nás pan Ing. Martin Luxa, vedoucí oddělení Dynamiky tekutin a vedoucí Laboratoří vnitřního proudění a zajímavě nám povyprávěl historii Nového Knína, zejména jeho hornickou minulost a vysvětlil nám, proč jsou právě laboratoře postavené v blízkosti starých štol a jak se štoly využívají dnes. Pak nás pan Luxa provedl ústavem a vysvětlil nám hodně zajímavých věcí.
Dozvěděli jsme se například z jakých materiálů se vyrábí lopatky turbin, jak do sebe zapadají, viděli jsme kde a jakým způsobem se musí vzduch zbavit vlhkosti, dřív než projde aerodynamickým tunelem, nebo co je to nadzvukové a podzvukové proudění vzduchu. Přiblížili jsme si i pojem rázové vlny, která se formuje tehdy, když je změna rychlosti proudění plynu větší než rychlost zvuku i to, že táto skoková změna ovlivňuje vlastnosti plynu (tlak, hustota, teplota, Machovo číslo- jako další pojem). Děti věděly reagovat na pojmy vakuum, přetlak, podtlak a dokázaly pěkně diskutovat na toto téma. Dále jsme viděli a dozvěděli se co je to barometr (rtuťový), na co se používá a na jakém principu pracuje.
V štolách jsme zase mohli vidět jaké horniny se v okolí Nového Knínu vyskytují a dovědět se jak v minulosti horníci dolovali zlato a pomocí rtuti se ho snažili separací oddělit od zlatonosné rudy. V laboratoři aerodynamiky prostředí jsme byli obeznámeni se studiem problému životního prostředí (např. znečištění ovzduší, ekologická katastrofa, nebo útok, při úniku nebezpečných a jedovatých plynů jako chlór) a proudění větrů pomocí plastických modelů krajiny, měst a pod.
I když celkové téma bylo pro menší děti náročné, věřím, že v budoucnu se jim poznatky vybaví a spojí se jim souvislosti.

brdskysikula.rajce.idnes.cz/Ustav_termomechaniky_a_laboratore_aerodynamiky_AV_CR/

 

—————

18.03.2016 08:31

Farmáři na horách

... nejen lyžují, ale chodí na procházky a rádi hledají kešky.

Farmáři milují horskou obec Paseky nad Jizerou, ležící na západním okraji Krkonoš. Paseky nad Jizerou jsou malebná vesnička v krajině ničím nerušené. A když vyjde počasí, tak je to opravdu paráda! Viz fotogalerie.

brdskysikula.rajce.idnes.cz/Farmari_na_horach

 

—————

17.03.2016 11:25

Botanika v praxi. Projekt KLÍČENÍ SEMEN.

V Spolku Brdský šikula jsme se rozhodli spojit příjemné s užitečným, zábavu s vědou a poznáním, rozšířit si své vědomosti a naučit se něco z botaniky přímo v praxi. 

Pustili jsme se s dětmi do projektu Klíčení semen

V projektu jsou zaznamenána vyjádření dětí a jimi popisované procesy, které prováděly, tak, jak to samy vnímaly. Věk dětí, které se projektu účastnily: předškolák až 7.třída ZŠ.

Na celý projekt se můžete podívat zde: 

projekt Kliceni semen up.pdf (2,8 MB)

Na fotodokumentaci projektu zde:

brdskysikula.rajce.idnes.cz/Botanika_Projekt_Kliceni_semen_./

 

—————

16.03.2016 15:13

Hodina aerodynamiky v KMD Mladý vědec

Vysvětlili jsme si tento pojem jako obor fyziky, zabývající se studiem pohybu plynů a jejich vzájemným působením s pevnými objekty.

Řekli jsme si jaký je to aerodynamický tvar i od čeho aerodynamika závisí, (jak u letadel tak i aut).

Filip nám povyprávěl co četl o letadlech z časopisu.
Ukázali jsme si některá vznášedla, ale i raketky, a přiblížili jsme si pojmy tlak, vztlak, tíha, aerodynamický odpor, akce-reakce.
Děti dostaly za úkol zkonstruovat libovolné vznášedlo a raketku s pohonem na principu tlaku vzduchu a následovalo jejich testování. Své výrobky si děti odnesly domů.
Vyzkoušeli jsme i střelbu z foukačky, kterou používali k lovu jihoameričtí domorodci a snažili se přijít na to, v čem se podobný princip využívá.
Ve finále jsme venku odpálili "lihovou raketu" i když v ní již líh nebyl, jen hořlavé výpary, které po vylití lihu v láhvi zůstaly.

brdskysikula.rajce.idnes.cz/Hodina_aerodynamiky_vKMD_Mlady_vedec/

 

—————

10.03.2016 17:33

Experiment se sádrou a parafínem v KMD Mladý vědec.

Navázali jsme v KMD Mladý vědec na předešlé hodiny a věnovali jsme se době rozpustnosti a době tuhnutí parafínu a sádry.
Viktor správně zaregistroval, že při tuhnutí sádry vzniká teplo (důsledek exotermické reakce).
Nakonec nás ještě čekal pokus se statickou elektřinou, povedl se nám i experiment s odbarvením kečupu a řekli jsme si něco o beta karotenu.

A pár foto zde:

brdskysikula.rajce.idnes.cz/Experiment_se_sadrou_a_parafinem_v_KMD_Mlady_vedec/

 

—————

03.03.2016 15:11

KMD Mladý vědec ve Fabiánku.

KMD Mladý vědec z Mníšku pod Brdy navštívil místní Fabiánek. 

Nejmenší zájemci o vědu si mohli vyzkoušet pokusy s povrchovým napětím vody, atmosferickým tlakem, rozevírali se papírové lekníny, pozoroval se lom světla, stlačitelnost vzduchu a nestlačitelnost vody, podtlak, který vtáhnul vajíčko do láhve a mnoho jiného.

Pár foto k nahlédnutí jak se nám pokusy dařili:

brdskysikula.rajce.idnes.cz/KMD_Mlady_vedec_ve_Fabianku/

 

—————