Spolek Brdský šikula

IČO: 04467205 

DIČ: CZ04467205

Číslo účtu: 2800880367/2010

Kontakt: brdskysikula@seznam.cz


Kalendář akcí

10.06.2016 17:27

Chromatografie v lesní školce.

V lesní školce jsme si povídali o duze a její barvě. Rozložili jsme světlo pomocí CD a každý tak mohl pozorovat svoji duhu a její zbarvení. Pohráli jsme se s chromatografií za použití křídy, ale i lentilek. Pak jsme si povídali o základních barvách a barvách, které nám můžou vzniknout jejich mícháním, což jsme následně i demonstrovali. A protože bublinky z bublifuku hrají na sluníčku rovněž všemi barvami duhy, zasoutěžili jsme si o nejdelšího bublinového hada a před jurtou pak vyfukovali velké bubliny.

Foto: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Chromatografie_v_lesni_skolce./

 

—————

05.06.2016 12:10

Kurz restaurování pro děti s výtvarní dílnou a Lurdský příběh.

Spolek Brdský šikula zorganizoval kurz restaurování pro děti pod odborným dohledem restaurátorky Ludmily Vaňkové Svozilové.
Děti se mohly o práci restaurátora hodně dozvědět z prezentace, projekce i malé přednášky, kterou si pro děti připravila Lída. Pak se pustily do rekonstrukce staré sochy Panny Marie Lurdské, která pochází z 30.let minulého století.
Po chvilce odpočinku a dobrém obědu nám paní Feltová zase přiblížila proč má soška také jméno a jak to bylo se zázrakem ve Francii. Dozvěděli jsme se tak všichni i o historii toho místa a celého mariánského příběhu v Lurdech, který začal již v roce 778 našeho letopočtu, tedy více než tisíc let předtím než se odehrál samotný příběh mladičké Bernadetty Sourbirousové.
Na závěr na nás čekala malá výtvarní dílna pro radost. Každé dítě si vymalovalo a domů odneslo svou malou sošku Pany Marie Lurdské, kterou jsme měli možnost také sledovat, jak se přímo odlévá v připravené formě.
Všichni jsme se rozešli domů s krásným zážitkem a skvělým pocitem z dobře vykonané práce.

Foto z akce naleznete zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Kurz_restaurovani_s_vytvarni_dilnou_a_Lurdsky_pribeh/#SAM_9635text.jpg

Pozvánku a medailonek restaurátorky paní Ludmily Vaňkové Svozilové naleznete

zde: brdsky-sikula.webnode.cz/news/kurz-restaurovani-pro-deti-s-vytvarni-dilnou-a-lurdsky-pribeh/

 

 

—————

03.06.2016 16:28

Fešák strašák

V různých koutů planety se již od pradávna lidé snažili všemožně uchránit svou úrodu od škůdců. 

Nejstarší dochované zprávy pochází z Egypta, kdy se zemědělci snažili v povodí řeky Nil ochránit úrodu pšenice před křepelky. Vznikali různé důmyslné plašíce nástroje a konstrukce. Nejrozšířenější je tzv. strašák, postava vyrobena z dřevěné konstrukce, vycpaná slámou, která má na hlavě starý klobou, helmu, nebo kbelík. Stojí v zahradě, nebo v poli a chrání úrodu před ptáky, nebo i černou zvěří, která by mohla pole a úrodu zrýt. 

Nám se na naši úrodu slétají špačci a kosáci. Proto jsme neváhali a vyrobili jsme fešáka-strašáka. Jaké jsme mu dali jméno? Hádejte!

Foto zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Pracujeme_ve_skleniku/#13349123_1158237890863298_1054675845_n.jpg

 

—————

01.06.2016 09:50

Když farmář slaví

Když farmář slaví, pozve si spoustu kamarádů, provede je hospodářstvím, střihne si s nimi pekelnou bojovku s hledáním pokladu a pak už jen hoduje a tančí až do rána!

brdskysikula.rajce.idnes.cz/Kdyz_farmar_slavi/

 

—————

31.05.2016 15:29

Projekt dětí: Adaptace slepic v novém prostředí.

Někdo si zvyká na nové prostředí rychleji a lépe, někdo zase potřebuje času víc.
Známe to všichni, znají to i děti. A právě proto je zajímalo, jaké to je, když přibude v kurníku nová slepička, nebo dokonce vícero nových slepiček.
Děti pozorovaly chování zvířat, která se přizpůsobovala nové situaci a novému prostředí.

Jak se jim to povedlo se můžete dočíst tady:

projekt deti adaptace slepic v novem prostredi.pdf (2047685)


Fotogalerii z projektu naleznete zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Projekt_deti_Adaptace_slepic_v_novem_prostredi./

 

—————

25.05.2016 05:54

Projekt dětí: Měření srážkových úhrnů pomocí dešťového srážkoměru.

Počasí je okamžitý stav ovzduší na konkrétním místě  a je dáno stavem všech atmosferických jevů. Tento stav se popisuje a vyhodnocuje díky různým meteorologickým měřením.

Děti z KMD Mladý vědec se zajímaly o měření srážkových úhrnů pomocí dešťového srážkoměru. Co vše zjistily a jak svá pozorování vyhodnotily, se můžete dočíst v PROJEKTU DĚTÍ: projekt.pdf (1539155)

Pozn.proměna látky ze skupenství plynného přímo ve skupenství pevné se nazývá desublimace, např.vytváření jinovatky z vodní páry za teploty menší než je 0 stupňů Celsia.

Foto z projektu zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Projekt_deti_Mereni_srazkovych_uhrnu_destovym_srazkomerem./

 

—————

24.05.2016 20:58

Pěstujeme ve skleníku.

Přesadili jsme do skleníku rostlinky ze semínek, která děti nechaly naklíčit při práci na projektu Klíčení semen, o kterém se blíže můžete dočíst zde: brdsky-sikula.webnode.cz/news/botanika-v-praxi-projekt-kliceni-semen/

Pravidelně je zaléváme a plejeme kolem nich. Paní Natálka, která se této práce s dětmi ujala nás naučila, jak nejlépe sázet jednotlivé druhy rostlin. Děti například vysázely mrkev s cibulkou společně do tzv. šachovnice, protože cibulka má daleko plytčejší kořen než mrkev a proto si nepřekáží. K rajčatům se zasadila bazalka, vůně které chrání rajčata před škůdci. Okurky například nemají rády tolik větrání ve skleníku než rajčata. Proto se kolem nich zasadily papriky, aby okurky uchránily od průvanu. Děti teď již také ví, že ve skleníku můžou sázet pouze rostliny, které se samy opylí, protože k nim nemají přístup včelky. Doufají, že se jim povede vypěstovat úrodu a těší se na ní. 

Fotogalerii z našeho pěstitelství budeme průběžně doplňovat zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Pracujeme_ve_skleniku/

 

—————

23.05.2016 06:09

Den dětí a seniorů, aneb všichni jsme pořád děti.

Sdružení Pro Školu v Mníšku pod Brdy, o.s. a Domov pro Seniory pod Skalkou uspořádali v sobotu 21.5.2016 akci s názvem DEN DĚTÍ A SENIORŮ aneb VŠICHNI JSME POŘÁD DĚTI.

Spolek Brdský šikula byl také osloven, aby se účastnil se svými pokusy. Protože dobré věci vždy rádi podpoříme a ruku k dílu rádi přiložíme, pozvání jsme přijali. Na našem stánku jsme dětem hravou formou přiblížili různé fyzikální i chemické jevy. Nechyběla elektrolýza, princip těžiště, diskutovali jsme s dětmi na téma hustota kapalin, názorným pokusem jsme vysvětlili definici Archimédova zákona a mnoho dalšího. 

Pár foto k nahlédnutí: brdskysikula.rajce.idnes.cz/DEN_DETI_A_SENIORU_aneb_VSICHNI_JSME_PORAD_DETI/

 

—————

22.05.2016 08:50

Dobročinná MUFFINOVÁ PÁRTY.

V rámci Dne dětí a seniorů v Mníšku pod Brdy (21.5.2016) proběhla MUFFINOVÁ PÁRTY, cílem které bylo pomoci Kristiánkovi Malému. Výtěžek z prodeje muffinů totiž bude věnován na léčbu Kikiho.

A protože mladí vědci nejen rádi pečou, ale i pomáhají, napekli jsme naše dýňovo - banánové muffinky.

Na foto z akce se můžete podívat zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/DOBROCINNA_MUFFINOVA_PARTY_S_ODMENOU./#muff.jpg

O Kristiankovi a o tom, jak mu můžete pomoci: 

"Kristian se narodil v sedmém měsíci těhotenství - nečekaně a rychle, byl hodně malý (40cm) s váhou 1200g. Následovaly komplikace v podobě selhání, masivního krvácení z plic, sepse. Kiki bojoval a i přes slabé naděje přežil. Následkem jsou poškozené plíce - bronchopulmonální dysplazie, PMR (opožděný vývoj), špatný příjem stravy a do 8 měsíce života neviděl. Kiki má alergii na lepek ( Celiakii) a intoleranci bílkoviny kravského mléka. Neustále jezdíme mezi doktory, rehabilitací a domovem, v podstatě Kiki nezná odpočinek. Kristian má za sebou terapii v Jánských lázních, kde ho korigovali, ale teprve až Klim-therapy nás posunula opravdu kupředu. Již po první terapii se z 3-letého 9kg vážícího ležáčka stal chlapeček lezoucí po čtyřech. Terapie se mu líbí a reaguje na ní neuvěřitelně dobře. Svalová hmota na stehnech mu po 4týdenní terapii narostla o 3cm. Dnes díky této metodě Kristian sedí, leze a teď si dokonce i stoupne, sice jen na chvilku, ale náš cíl je jasný - chodit sám a bez pomoci. Bohužel tuto metodu nehradí pojišťovna a je nutné ji opakovat několikrát do roka. Snažíme se pro Kikiho dělat maximum, co je v našich silách a finančních možnostech. Péče o Kikiho je celodenní a pro mne bez šance jít do práce. Naše finanční situace není natolik dostatečná, abychom synovi zajistili tuto speciální léčbu od které si mnoho slibujeme. Maminka Alexandra, tatínek Stanislav a sestřička Laura." zdroj Asociace rodiču s dětmi s DMO.

Číslo účtu pro pomoc Kristiánovi: 2000501605/2010

 

—————

20.05.2016 15:45

O elektřině a energii v lesní školce.

Na hodině v lesní školce jsme si hravou formou vysvětlili, co je statická elektřina a jak vzniká náboj i co jsou kladně a záporně nabité částice a jak se vzájemně přitahují a odpuzují. 
Pak jsme si dále povídali o elektřině a bezpečnosti při práci s ní. 
Dověděli jsme se o vodivých a nevodivých látkách a izolantech - předvedli pokus s elektřinou ve vodě a také, když jsme se chytli za ruce a vyzkoušeli si elektrický měřič stisku pomocí stavebnice, jsme viděli, že i lidské tělo je vodivé.. 
Vyzkoušeli jsme jakou máme přesnou ruku na principu otevřeného a uzavřeného el. obvodu.
Rozsvítili jsme diodku pomocí rajčat, rozezvučeli bzučák pomocí brambor a zprovoznili hodiny pomocí citronu, to vše na principu elektrolýzy a výroby ekologické baterie.
Diskutovali jsme s dětmi společně pomocí čeho všeho můžeme získat energii (voda, vítr, sluníčko....), děti věděly hezky povídat. Na konci hodiny jsme zavolali na sluníčko před jurtou, které se usmálo na nás a my si mohli odzkoušet solární broučky. Dětičky byly opravdu moc šikovné. 

Foto naleznete zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/O_elektrine_a_energii_v_lesni_skolce./kona smile

  Emotikona heart  

 

—————

11.05.2016 09:55

Baisha - Český strakatý pes

Fenka Baisha - strážce Malé farmy Kata má pět krásných štěňat. Radost je to veliká. Získala též certifikát Chovatelské stanice ČSP Baisha. Jak štěňátka přicházela na svět a jak rostou jako z vody si můžete prohlédnout na webových stránkách, které jsou uměleckým počinem farmářky Rózy.

chovatelska-stanice-csp-baisha.webnode.cz/

 

—————

10.05.2016 17:51

Pokus s ukázkou jak kouření škodí zdraví a týmové hry

Cílem při pokusu s tlakem bylo ukázat jak kouření škodí zdraví.
Také nás čekaly týmové hry - malování podle zrcadla, přemýšlení jak dostat plechovku z hrníčku bez doteku jen pomocí vzduchu a tlaku, a hádanka - zvukové pexeso. Skóre obou týmů byla remíza.

Foto k nahlédnutí:

brdskysikula.rajce.idnes.cz/Pokus_s_ukazkou_jak_koureni_skodi_zdravi_a_tymove_hry/

 

—————

04.05.2016 15:02

Difuze, adheze, ohnivé kyvadlo.

Na našem setkání s dětmi jsme si řekli a předvedli co je to difuze jak v plynném prostředí pomocí parfému, tak v kapalném prostředí. Mohli jsme pozorovat jak probíhá difuze v teplé i studené vodě. 

Provedli jsme dva pokusy, jeden rychlý pomocí batikové barvy na textil a druhý jsme zpomalili, tak, že jsme nechali rozpustit manganistan draselný přes savý papír, aby jsme to lépe viděli.

Následovalo opakování těžiště, kdy jsme si vyrobili ohnivé kyvadlo a pozorovali tak čas i jednotlivá chování různých kyvadel. Matěj měl dokonce turbo kyvadlo. Bylo to trochu "duchařské", čarodějnice byly nedávno. :-) 

Dále jsme pokračovali s adhezi, kdy jsme za pomoci této přilnavosti a pěny (již známe z hlediska druhu směsí) v podobě pěny na holení vytvořili zajímavé obrázky.

Fotogalerie zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Difuze%2C_adheze%2C_ohnive_kyvadlo_v_KMD_Mlady_vedec/

 

—————

02.05.2016 10:36

Tradice stavění Májky.

Májky byly známé již v antice. Stavěli se před 1.májem (květnem) na domy a hospodářské budovy na ochranu před zlými duchy a nemocemi.

Zelená barva měla být magickým prostředkem pro vyplnění přání zemědělcům, aby byla úroda hojná.

Májka představuje mladý stromeček, nejčastěji smrkový, březový, nebo z jedle, ozdoben různobarevnými pentlemi

V Slovanské kultuře se Májky stavěli z důvodu zabezpečení hojnosti a plodnosti.

 
Na Slovensku se především stavěla Májka (Máj) k domům děvčat, která byla zralá na vdávání.
Mládenci s hudbou a zpěvem šli do každého domu, před kterým stál máj a tančili se všemi ženami a děvčaty, co byly v domě.
Tanečnice nabízely na oplátku kořalku a vybíraly peníze za Májku.
 
Rovněž je na Slovensku tradice, vždy při stavbě nového domu, když je již postavená konstrukce střechy, připevnit malou Májku na ní, aby dům a jeho budoucí obyvatele chránila. Majitel stavby pak na oplátku dělníky za Májku odmění lahví pálenky.
 
V Čechách se tradičně zas na květnou neděli nosili do kostela ke mši velké větvě z břízy, ozdobené stuhami, které se posvětili. Hospodář si je pak odnesl domů a zapíchl na své pole, aby měl požehnanou úrodu.

 

Na Ukrajině se Májky stavěly ne vždy k přesnému datu, ale vždy začátkem května, kdy pastevci odcházeli z domu na celé léto a hnali stáda ovcí, které pásli na travnatých hřbetech hřebenů poloniny Západních Karpat. Na samý vršek Májky se věšeli cenné věci (např. červené kozačky, nebo šunka), které mohl získat jen ten, kdo na Májku dokázal vyšplhat a věc tak získat.
Snadné to rozhodně nebylo.
 
Tradici stavění Májky jsme si v Spolku Brdský šikula nejen vyprávěli, ale jednu vlastní i vyzdobili. Na stavění té velké jsme se byli podívat v Mníšku pod Brdy, kdy jsme se při této příležitosti aktivně účastnili akce Čaromáj.
 
 
 

—————

01.05.2016 16:11

Čaromáj v Mníšku pod Brdy

Noc z 30.dubna na 1.května má prý magickou moc. Je to Filipojakubská noc, kdy ze zapalují ohně a "pálí se čarodějnice". Vychází to z prastaré keltské tradice zvané Beltine. Oheň i jeho dým zažehnutý o Beltinu byl považován za očišťující a chránící zdraví lidí i zvířat. Proto se pořádaly tance kolem tohoto ohně, spojené s přeskakováním ohně a jeho dýmem se prováděl dobytek.
Dnes se lidé setkávají u zapálených ohňů a oslavují tak příchod jara. 

Město Mníšek pod Brdy připravilo pro vše zájemce veselici s názvem Čaromáj, na které se aktivně účastnil i náš Spolek Brdský šikula. Připravili jsme pro malé i velké různé čarodějnické hrátky.

Moc si vážíme návštěvy všech, kdo se na nás přišli podívat na čarodějnický stánek a doufám, že jsme Vám zpestřili včerejší čarodějnice. Alespoň touhle malou formou by jsme rádi poděkovali dětem z KMD Mladý vědec při Spolku Brdský Šikula, jejich rodičům a sourozencům, jako i ostatním členům spolku, kteří nám na stánek včera přišli pomoci. Bylo to moc milé s Vámi všemi.

Bohatá fotogalerie k nahlédnutí:

brdskysikula.rajce.idnes.cz/Caromaj/

 

—————

27.04.2016 09:37

Farmář a umění

Každý farmář má estetické cítění, vždyť je obklopen tím nejkrásnějším a to jest příroda sama!
Farmář má potřebu vyjádřit se i výtvarnými činnostmi, aby ze sebe vydal to krásno, které v něm bublá.
Farmářka Róza navštěvuje výtvarný kroužek Otakárek, vedený výtvarnicí paní Danielou Doubkovou.
Završením roku práce je vernisáž spojená s následnou výstavou na mníšeckém zámku.
Vernisáž pod taktovkou paní Doubkové je vždy velice milé setkání s kolegy umělci a přáteli. 
Nechybí bohaté občerstvení, ocenění jednotlivých výtvarníků a k tomu ještě tématický katalog. 
Paní Doubková přistupuje k práci s dětmi s nevídanou invencí, humorem a především i s novými znalostmi týkající se dějin umění.
Tato výstava je opravdu velkolepá, jmenuje se Ohlédnutí a týká se epoch od Pravěku do Novověku.
Uvidíte zde nespočet výtvarných směrů a opravdu povedená díla od nejmladších po nejstarší umělce.
Přijďte se podívat, výstava potrvá do konce května.

brdskysikula.rajce.idnes.cz/Farmar_a_umeni#

 

—————

23.04.2016 15:51

Den Země 2016 v Mníšku pod Brdy

První Den Země byl slaven v San Francisku. Tato oslava byla pravděpodobně zamýšlena nejen jako ekologicky zaměřený svátek, ale i jako happening bojovníků proti válce ve Vietnamu. Kampaň s tímto svátkem spojená si kladla za cíl přenést otázku ekologie do politických kruhů. Cílem bylo recyklovat odpadky a hledat obnovitelné zdroje energie. Tato akce měla velký ohlas zejména mezi studenty. OSN začala tento svátek slavit v roce 1971. V roce 1990 se k Americe připojil i zbytek světa a 22.duben se stal Mezinárodním dnem Země. (zdroj Wikipedie).

Jsme rádi, že jsme se mohli účastnit v Mníšku pod Brdy na tomto přátelském setkání a přispět tak "svou troškou do mlýna" s fyzikálními hračkami vyrobenými z odpadového materiálu. Děkujeme, že jste se přišli podívat!

Foto zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Den_Zeme_2016/

 

—————