Spolek Brdský šikula

IČO: 04467205 

DIČ: CZ04467205

Číslo účtu: 2800880367/2010

Kontakt: brdskysikula@seznam.cz


Kalendář akcí

23.02.2018 16:41

Strom plný ledových příběhů.

Chladné počasí a zejména klesající teplotu pod bod mrazu jsme využili s dětmi v průběhu jarních prázdnin nejen k zimnímu sportu a procházkám, ale i k výtvarnému tvoření. Pomocí přírodnin, malých hraček, vodě a samozřejmě především mrazu, jsme vytvořili 3D ledové obrázky, přes které nám krásně prosvítalo sluneční světlo. Mohli jsme tak snadno a dobře pozorovat strukturu ledu, i v něm uvězněné vzduchové bubliny.

Každý ledový obrázek má svůj vlastní příběh, který jsme si převyprávěli jako například: 

"Úžasňákovi v sítí ledu"

" Hallo Kitty - ledové království"

" O slimáčikovi Máčikovi - zimné dobrodružstvo"

" O pejskovi a kočičce"

" Zvířátka v pohádkovém zmrzlém lesu"

" Ledový horor-story"

"Můj Little Pony v křišťálové krajině"

Tato moc pěkná venkovní aktivita pomohla krásně rozvíjet dětem jejich fantazii, byla vtipná a zábavná a nám se moc líbila. 

Na díla dětí se můžete podívat zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Strom_plny_ledovych_pribehu./

 

—————

15.02.2018 19:47

Forenzní kriminalistika v základní škole Kairos.

V jednom hotelu, v malém lázeňském městečku, se stala záhadná událost.
Zmizela paní uklízečka Iveta Šliková. Prostě se nevrátila z práce domů a nebyla ani nikde jinde k nalezení.
Do práce přišla jako obvykle. Její šatna v zaměstnání však byla později nalezena odemčená a rozházená. Pokud měla návštěvu, tak jedině toho, koho znala a do šatny vpustila. Na zemi byla nalezena pouze rozbitá sklenička s tekutinou neznámého původu, hlína, dopis a kapesník. Kriminalisté zabezpečili stopy a odebrali vzorky.....
To je začátek příběhu, který děti pomocí různých indícií a při řadě laboratorních chemických analýz, které vedly až k usvědčení a dopadení pachatele, na dnešní hodině, zdárně rozluštily.... a jak to dopadlo? Určitě Vám řeknou doma...

Fotogalerie zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Mlady_vedec_s_pokusy_v_ZS_Kairos/#P1030894.jpg

—————

13.02.2018 19:37

Setrvačnost, elektromagnet i optické klamy.

Na dnešní schůzce jsme si říkali o setrvačníku, akumulaci kinetické energie i momentu setrvačnosti.
Předvedli jsme si několik jednoduchých setrvačníků, ukázali jsme si i gyroskop.
Pak jsme se pustili do výroby fyzikálních hraček - začali jsme "káčou", zde jsme mohli i pozorovat různé optické jevy a skládání barev.
To jsme využili i při výrobě další fyzikální hračky, kdy jsme si zopakovali, co je uzavřený a otevřený el. obvod, vodiče i izolanty, i to co je elektromotor a na jakém principu funguje. Předvedli jsme si další pokus s elektromagnetem.
Olympijské hry nás také zasáhly, barevnost vlajek jednotlivých států sloužila také jako předloha pro naši tvorbu.

Fotogalerie zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/setrvacnost%2C_elektromotor%2C_opticke_klamy/


Děkujeme společnosti AVBOX Mníšek pod Brdy za finanční podporu na nákup spotřebního materiálu pro naši činnost.

 

—————

08.02.2018 18:27

Separace DNA.

Dne 8.2.2018 jsme se věnovali tématu genetika.
Řekli jsme si o DNA i chromozomech - zaměřili jsme se na dva z nich - gonozomy X a Y
Pak jsme se pokusili odseparovat DNA z ovoce.
Pracovali jsme s čerstvým ovocem a tedy jsme si při odběru DNA z banánu a z kiwi, museli pomoci kyselinou ethylendiamintetraoctovou, která se běžně vyskytuje například v šampónech.
Dalším pokusem bylo odebrání vlastní DNA z pusy pomocí roztoku soli v Aquile. 

Pár foto zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Mlady_vedec_s_pokusy_v_ZS_Kairos/#IMG_20180208_102037.jpg

 

—————

07.02.2018 10:52

Mladí vědci a první československý kosmonaut.

Ve čtvrtek 2. března 1978 v podvečer našeho času vzlétla z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu (tehdy SSSR) raketa s lodí Sojuz 28, na palubě které byl první československý kosmonaut Vladimír Remek a sovětsky kosmonaut Alexej Gubarev. Co všechno tomu předcházelo, proč právě zazněla čeština jako v pořadí třetí jazyk z vesmíru, jak se kosmonauti Remek a Pelčák na let do vesmíru připravovali, jak samotný let probíhal, jaké vědecké experimenty v době letu kosmonauti testovali i to, jaký byl jejich návrat na Zemi, jsme se dozvěděli dnes na hodině klubu Mladý vědec. Shodou okolností Remek demonstroval i sepětí obou našich národů – po matce byl Čech a po otci byl Slovák. Tímto jsme si trošku připomněli i sté výročí vzniku Československa, jako samostatného společného státu Čechů a Slováků.


Velké poděkování patří panu Halouskovi z Czech Space Office za opravdu poutavé povídání.

Pár foto zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/mladi_vedci_a_prvni_ceskoslovensky_kosmonaut/

 

—————

05.02.2018 11:21

Nejmenší badatelé zjišťují co je to statický náboj.

Co je to atom, kladně a záporně nabité částice, elektrický náboj, statická elektřina, povrchové napětí, nebo jaké jsou vlastnosti polymerů? - zjišťovali dne 5.2.2018, nejmenší badatelé z lesní školky Sedmikvítek u nás v klubovně Mladého vědce!

Pár foto zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Klubovna_Mlady_vedec_privitala_zajemce_o_badatelstvi_z_mistnich_spolku_a_organizaci./#1.jpg

 

—————

04.02.2018 10:40

Nový přírůstek na farmě.

Členové našeho spolku z Moravskoslezského kraje, z malé farmy Ranč u Rudy, která se věnuje především chovu kamerunských oveček, hlásí dobrou zprávu.
Farma má nový přírůstek, je nim jehňátko Blažejka, které se narodilo třetího února.
 

—————

28.01.2018 18:20

Pozorujeme stromy 2018.

I v roce 2018 se budou děti z našeho Spolku Brdský šikula věnovat fenologii (tedy studiu viditelných fází růstového cyklu dřevin a jejich vývoje v závislosti na lokálních podmínkách prostředí). V návaznosti na náš projekt "Cesta domova" - část Japonsko, se děti rozhodly, zaměřit se letos na pozorování národního stromu Japonska a to sakury.
Dle informacích, které si děti nalezly na internetu je právě sakura symbolem pomíjivé povahy života, jelikož nádherné květy sakury okrášlí přírodu jen krátkou chvíli. Třešňové květy také symbolizují oblaka, protože se shlukují do skupinek.
Sakura je předzvěstí bohatství a jara.
Během druhé světové války, byla sakura používána pro motivaci a manipulaci japonských obyvatel. Japonští piloti malovali po straně letadel květy sakury, či si s sebou brali na své mise větvičky stromů. Třešňový květ namalovaný na straně bombardéru symbolizoval intenzitu a pomíjivost života. Květy jsou také častou ozdobou na všech druzích spotřebního zboží v Japonsku, včetně kimon, papírnického zboží a nádobí.
Ve svých koloniálních zemích císařské Japonsko často zasazovalo stromy sakury jako symboly "nároku na obsazené oblasti jako japonský prostor". "
V naši zemi je kvetoucí třešeň symbolem lásky, kdy se na prvního května mají milujíce páry pod rozkvetlým stromem políbit, aby jejich láska neuschla.
Odedávna má větévka třešně magii a svoji tradici i o vánocích. Děvčata si vždy na den sv. Barbory (4.prosince) uřízly pár větévek a daly doma na stůl do vody. Pokud větévka do štědrého dne rozkvetla, děvče se již mohlo vdávat.
Máme i recept, co dobré se dá ukuchtit z okvětních lístků tohoto stromu a těšíme se na jaro až společně s dětmi budeme kouzlit v kuchyni. Lisované květy budeme používat ve výtvarných dílničkách.

Fotogalerii pozorovaného stromu budeme postupně doplňovat zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Pozorujeme_stromy_2018./#IMG_20180116_073648.jpg

 

—————

22.01.2018 22:08

Robobrouci a hodina elektrotechniky.

V ZŠ Kairos proběhla další naše hodina fyziky zaměřená na elektrotechniku, kdy jsme si zopakovali co je el. obvod, vodivost a nevodivost látek.
Jednoduchým pokusem jsme si předvedli,co je elektromagnetická indukce a řekli jsme si více, jak pracuje elektromotor a z jakých částí se skládá.
Zdůraznili jsme si důležitost dobrého vycentrování při konstrukci různých zařízení. 
Poznatek o excentricitě jsme naopak využili při zhotovení mechanického Robobrouka.

Pár foto zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Mlady_vedec_s_pokusy_v_ZS_Kairos/#brr.jpg

Na video se můžete podívat zde: www.facebook.com/anna.ciskova/videos/pcb.1605043079576731/1605041352910237/?type=3&theater

 

—————

18.01.2018 21:09

Vzdělávací program Spolku Brdský šikula "Hravé bádání".

V rámci vzdělávacího programu "Hravé bádání", přišli si dne 17.1.2018 do klubovně Mladého vědce vyzkoušet zábavné pokusy žáci ze Základní školy v Mníšku pod Brdy.

Při zajímavých a hravých pokusech mohly děti lehce pochopit různé fyzikální a chemické děje, které se běžně kolem nás vyskytují.

Pár foto zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Klubovna_Mlady_vedec_privitala_zajemce_o_badatelstvi_z_mistnich_spolku_a_organizaci./#IMG_20180117_095305.jpg

 

—————

10.01.2018 10:05

Pyrografie a projekt Cesta domova.

Pokračovali jsme dne 9.1.2017 mezinárodním projektem Spolku Brdský šikula, Cesta domova s prezentací, kterou pro nás připravili a nám zaslali naši kamarádi ze ZŠ Nižná brána v Kežmarku na Slovensku.
Mladí výskumníci z 3.A. ze Slovenska pro nás připravili nejen PC prezentaci, ale i krásně zpracovaný projekt o svém městě, o oblíbených národních jídlech i s recepty, fotografiemi a kresbami. Díky tomuto projektu, jsme mohli nahlédnout i do národních vánočních slovenských tradic. Velké díky kamarádi!
Nechyběla na dnešní hodině ani ochutnávka "slovenských korbáčikov", i kvíz s tipováním si, co které slovenské slovo znamená.
Tak schválně, přeložíte do češtiny následující slovenská slova: bábika, orgován, gombík a gombička, bodka, bodkočiarka, bábätko, fľaška, zemiak, kapusta, kel, bábka, správna baba, šošovica, cvikla, baklažán, miazga, kaleráb, púpava, mačka, čižma, íver, pahreba, hmla, gajdy, medokýš, černica, ďumbier, ťava?
Vyprávěli jsme si i příběh o nešťastné hradní paní, která kvůli své lásce k Tatrám skončila v hladomorně i o doktorovi Alexandrovi a jeho pokusy s RTG v Kežmarku.
A protože, jak jsme se z prezentace dozvěděli, ve městě Kežmarku se konají festivaly řemesel, pustili jsme se do výroby tradičního slovenského výrobku pomocí pyrografie (vypalováním do dřeva).
Na foto se můžete podívat zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Pyrografie_a_projekt_Cesta_domova./
Děkujeme paní učitelce Mgr. Jance Šiškové ze Slovenska a všem dětem - Mladým výskumníkom z 3.A. z Kežmarku.

Projekt Cesta domova vznikl díky finanční podpoře Středočeského kraje. Děkujeme za důvěru.

 

 

—————

05.01.2018 18:45

Elektrotechnika.

Povídali jsme si dne 4.1.2018 o vodivých a nevodivých látkách a izolantech. Ukázali si základní značky při kreslení schémat v elektrotechnice.
Vyzkoušeli jsme, jakou máme přesnou ruku na principu otevřeného a uzavřeného el. obvodu.
Rozsvítili jsme diodku pomocí vody, rozezvučeli bzučák pomocí mincí, alobalu a octu, ale i díky vodivosti mokré hlíny, a zprovoznili hodiny pomocí vidliček, citronu, jablíčka i brambory, to vše na principu elektrolýzy a výroby ekologické baterie.

Pár foto zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Mlady_vedec_s_pokusy_v_ZS_Kairos/#IMG_20180104_104318.jpg

 

—————

01.01.2018 16:21

Masdar - ekologické město budoucnosti, mladí vědci na exkurzi v Abu Dhabi.

V Abu Dhabi, jednom ze Spojených arabských emirátů, roste uprostřed pouště zcela nové město. Masdar City je navrženo tak, aby využívalo pouze obnovitelné zdroje energie a ukázalo možnosti šetrného života ve městech budoucnosti.

Po celém městě se bude dát jednoduše pohybovat pěšky nebo na kole. Když už se budete chtít vydat někam dál, je pro vás připraven automatický dopravní systém. Celé město je protkáno sítí PRT (personal rapid transport) - malých elektrických vozítek, která vás automaticky dovezou tam kam potřebujete. Vozítka jsou bez řidiče, trasa je po navolení řízena počítačem.
Hlavním zdrojem elektřiny pro Masdar City je nedaleká solární elektrárna o ploše 22 hektarů. Další panely jsou umístěny také na střechách budov. Hned u této zdánlivě jednoduché technologie se však stavitelé museli potýkat se zásadním problémem.
Povrch solárních panelů se totiž díky neustále vanoucím větrům začal zanášet zrnky písku. Inženýři proto museli vyvinout povrchovou úpravu solárních panelů, jejíž póry jsou menší než zrnka pouštního písku.
Architektura i umístění budov je voleno tak, aby s minimálním energetickým výdajem poskytovaly jak samotné budovy, tak i ulice mezi nimi příjemný prostor k životu.
Pro ohřev vody a výrobu elektřiny se zde využívá slunce, kterého je v poušti vždy dostatek. Moderní technologie se tady snoubí s prastarými znalostmi života v poušti. 
Uprostřed jednoho z náměstí stojí vysoký lapač větru (na Blízkém východě tradičně nazývaný "bádgír" a známý po mnoho tisíciletí). Vysoko nad střechami budov zachycuje chladivý vítr a sesílá jej k zemi a do okolních budov. Chladící efekt je podporován i pomocí odpařování.
Do Masdaru nebudou smět vjíždět motorová vozidla, dopravu zajistí elektrické vlaky, jež budou jezdit až do centra Abu Dhabi. Užitkovou vodu bude zpracovávat odsolovací zařízení s kapacitou o 80 procent vyšší, než je v těchto zařízeních obvyklé jinde. Veškerá odpadní voda bude procházet čističkami, aby mohla být použita k zalévání rostlin, jež budou pěstovány k výrobě biopaliv.
V Masdaru bude sídlo vědeckého a technického ústavu.
Již teď se ve městě nachází sídlo různých firem, bank, restavrací a kaváren. Je možno zde pořídit byt, nebo koupit Eko vilu.
(zdroj ekobomus.cz a novinky.cz)

Pár foto zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Masdar_-_mesto_budoucnosti%2C_mladi_vedci_na_exkurzi_v_Abu_Dhabi./


Video také zde: www.stream.cz/svetoverekordy/640948-masdar-mesto-budoucnosti

 

—————

19.12.2017 17:04

Spolek Brdský šikula Vám přeje krásné nadcházející svátky.

—————

16.12.2017 11:48

Knoflíkový trh a zdobení spolkových stromečků.

Tak jako každý rok, tak i letos, pořádalo Město Mníšek pod Brdy a ZŠ Mníšek pod Brdy, Knoflíkový trh a to v sobotu dne 16.12.2017 dopoledne. Den před zahájením Knoflíkového trhu je již tradicí zdobit na náměstí spolkové vánoční stromečky. Byli jsme ze Spolku Brdský šikula jako vždy v ranních hodinách mezi prvními. Svůj stromeček za Domeček přišli ozdobit i senioři. Děti jako každý rok vyrobily ozdoby z odpadového materiálu, který zrecyklovaly. Knoflíkový trh se také vydařil, počasí přálo a ta pravá předvánoční atmosféra byla všude kolem.

Pár foto střípků zde (foto z Knoflíkového trhu z FB ZŠ Mníšek pod Brdy)brdskysikula.rajce.idnes.cz/Knoflikovy_trh_a_zdobeni_spolkovych_vanocnich_stromecku./

 

—————

15.12.2017 10:42

Sublimace.

Věnovali jsme se s dětmi dne 14.12.2017 práci se suchým ledem. Lépe řečeno, pomocí hravých pokusů jsme se naučili a snažili se pochopit co je to sublimace. 
Něco jsme si řekli i ohledně skupenství vody a porovnali jsme tání se sublimací. 
Dozvěděli jsme se co to suchý led je a na co se používá. Pomocí sublimace jsme nafoukli balonky. 
Slyšeli jsme zvuk, který vznikl, když jsme položili horkou lžíci na led (a vysvětlili jsme si tento děj), viděli jsme i jak rychle zmrzne vajíčko. 
Pak jsme kouzlili s rozdílnou teplotou (horká voda /plus 100 stupňů, suchý led/mínus 78 stupňů). Po vzoru pohádky O Krakonošovi a pohádky Hrnečku vař!, jsme vytvořili "mlhu", obří bublinu, ale nejvíce nás bavil pokus, který připomínal vaření mozku  (připomněli jsme si povrchové napětí).
Taky jsme si pohráli s bublinami plněnými plynným CO2, které při opatrnosti na pletené rukavici nepraskly.
Ve finále jsme si velice rychle připravili zmrzlinu - vanilkovou, nebo čokoládovou.

Na pár foto se můžete podívat zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Mlady_vedec_s_pokusy_v_ZS_Kairos/#P1030338.jpg

 

—————

14.12.2017 17:58

Pozorujeme stromy - celoroční projekt dětí.

Tak jako v minulém roce i letos se děti z našeho spolku opět pustily do pozorování vybraného stromu, kdy zaznamenávaly průběžně jeho růst a vývoj v závislosti na lokálních podmínkách prostředí i v závislosti na změnách meteorologických faktorů.
Pomocí dendrometru měřily jeho kmen, dále měřily i konkrétní pozorovanou větévku. Pomocí fenologické škály zaznamenávaly i zbarvení listů na podzim. Všímaly si květenství i dozrávání plodů. Plody se učily dále zpracovávat a využívat například v gastronomii, nebo ve výtvarné činnosti.
Pro své pozorování si letos vybraly švestku, odrůdy českého původu - Hamannova.
Učily se i o škůdcích, kteří tento strom napadají. 
Když plody dozrály, pustili jsme se s dětmi do výroby povidel a pečení "rozpíček", o kterých píše Marie Wagnerová - Černá (pseudonym Félix Háj), ve své knize Školák Kája Mařík (děj knihy se odehrává v Mníšku pod Brdy (Lážov) a jeho okolí). Při té příležitosti jsme si s dětmi připomněli historii a tradice našeho regionu, které dále rozvíjíme v našem multikulturním cykle "Cesta domova". (Projekt "Cesta domova" vznikl díky finanční podpoře Středočeského Kraje. Děkujeme.)

Dle naměřených hodnot, které si děti průběžně zaznamenávaly, je možno pozorovat, jak kmen stromu nejen roste, ale i v průběhu roku "hubne".  Zde je tabulka naměřených hodnot. 

Měsíc

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

Obvod v cm

28,7

28,7

29,2

29,4

29,7

29,9

30

30,1

30,3

30,3

30,3

30,1

Větev v cm

25

25

26,3

26,9

27,7

28,2

28,4

28,7

28,8

28,8

28,8

28,8

Foto pozorovaného stromu naleznete zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Pozorujeme_stromy./

 

—————