Spolek Brdský šikula

IČO: 04467205 

DIČ: CZ04467205

Číslo účtu: 2800880367/2010

Kontakt: brdskysikula@seznam.cz


Kalendář akcí

24.06.2019 04:02

Malá farma pro děti - bramborový květ.

Minulý rok jsme na Malé farmě pro děti, Spolku Brdský šikula začali s pěstováním brambor v pytlových záhonech. Tehdy jsme zvolili odrůdu sadbových brambor Annabelle. Tato odrůda, byť byla vynikající, nám však vůbec nekvetla a děti na internetu nenalezly ani žádnou informaci o květu této odrůdy. Letos jsme vsadili na odrůdu Princess, která byla oceněna titulem brambor Vysočiny. Jedná se o velmi žádanou odrůdu, pro sytě žlutou dužninu, která zůstává pevná, jemná a barevně stálá i po uvaření. Je vhodná pro dlouhodobé skladování a je odolná virovým chorobám, kořenomorce, plísni v nati i na hlízách.
V pytlových záhonech na naši Malé farmě pro děti, se ji, zdá se, daří dobře a odměnila nás nádherným bílým květem. Děti však na internetu zapátraly, že květ brambor může mít i jinou barvu, než bílou, například modrou. Obrátily se proto s prosbou o informaci a o doporučení odrůdy, která má modrý, nebo fialový květ na Výzkumný ústav bramborářsky v Havlíčkovém Brodu.

Příští rok se děti budou snažit vypěstovat odrůdu, která má nejen antokyanové zbarvení květu, ale i barva dužiny hlízy je modrostrakatá. Teď prozatím netrpělivě čekáme, jaká výnosnost Princess se skrývá v pytlích.

Fotogalerii z našeho pěstitelství postupně doplňujeme: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Pestitelstvi_2019

Aktivity Spolku Brdský šikula jsou realizovány díky finančnímu přispění Středočeského kraje. Děkujeme za důvěru.

 

—————

22.06.2019 09:16

Kam směrují naše cesty - projekt Spolku Brdský šikula s interaktivní multikulturní výchovou.

Dostali jsme hezký dopis od našich kamarádů ze Slovenska, se kterými máme družbu. My jsme jim zasílali prezentace o našich největších fotbalových klubech.
Z dopisu od nich máme radost a přikladáme i část jeho úryvku:
Ahojte milí kamoši!
Ďakujeme krásne za Váš list, prezentáciu aj cukríky. Veľmi nám chutili. Máme možnosť kúpiť ich aj u nás, ale len v klasických obaloch. Tie Vaše sú fakt super! Potešili hlavne chalanov futbalistov. Prezentácia - skvelý nápad! Tímy, o ktorých ste písali, sú známe aj u nás a často sa spomínajú aj v športových správach. Tiež veľa a radi športujeme. V našej triede sú futbalisti, lyžiari, cyklisti, atléti, veľmi radi hráme vybíjanú a v turnajoch sa nam darí.
My tento rok náš krúžok končíme, ale ešte predtým isto vyskúšame Váš pokus a napíšeme, ako sa nám darilo. Budúci rok už budeme na druhom stupni, ale na výskumnícky krúžok budeme chodiť naďalej. Takže budeme radi, ak si aj potom budeme písať. Všetkých Vás pozdravujeme a želáme krásne prázdniny plné zážitkov a slniečka.
Kamaráti z Kežmarku.
 
Aktivity jsou realizovány díky finanční podpoře Středočeského kraje. Děkujeme za důvěru.
 

—————

21.06.2019 04:53

Pokroucená zelenina a ovoce.

Docela často se na naši Malé farmě pro děti nasmějeme nad některými až legračními tvary zeleniny a ovoce.
Jak to, že je naše úroda takhle různě velká, některá malá, jiná větší, nebo je různě zkroucená, ale proti tomu v obchodech vidíme na regálech všechny tvary pravidelné až takřka stejné?
Je to snad tím, že máme pytlové záhony, co by vysvětlilo některé pokroucené tvary, nebo jsme vyklíčené sazeničky dostatečně nepřetrhaly a vysadily jsme je blízko sebe? Nebo zelenina z obchodů je speciální odrůda?
Tak odpovědi na tyhle otázky, se teď rozhodly hledat děti ze Spolku Brdský šikula.
A co Vy? Máte také zkušenosti s legračním tvarem některé zeleniny? Pokud by se Vám je povedlo vyfotit a s foto se podělit, rádi zveřejníme na našich stránkách. Foto můžete posílat na náš email brdskysikula@seznam.cz.
Aktivity Spolku Brdský šikula jsou realizovány díky finančnímu přispění Středočeského kraje.
Děkujeme za důvěru.

—————

19.06.2019 14:06

Projekt Hravé bádání - těžiště.

Dne 6.3.2019 jsme se věnovali s mladší skupinou dětí z klubu Mladý vědec, tématu Těžiště.

Řadou pokusů jsme přišli na to, co je těžiště a vyrobili jsme si fyzikální hračkyVíce zde: https://brdsky-sikula.webnode.cz/news/teziste/

Dne 6.3.2019 jsme se věnovali s mladší skupinou dětí z klubu Mladý vědec, tématu Těžiště.

Řadou pokusů jsme přišli na to, co je těžiště a vyrobili jsme si fyzikální hračkyVíce zde: https://brdsky-sikula.webnode.cz/news/teziste/

Dne 6.3.2019 jsme se věnovali s mladší skupinou dětí z klubu Mladý vědec, tématu Těžiště.

Řadou pokusů jsme přišli na to, co je těžiště a vyrobili jsme si fyzikální hračkyVíce zde: https://brdsky-sikula.webnode.cz/news/teziste/

Děti v projektu Hravé bádání, přišly na to, co je těžiště a vyrobily si několik fyzikálních hraček s tímto tématem.

Pár foto: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Spolek_Brdsky_sikula_-_Hrave_badani_./#IMG_20190607_100407.jpg

 

—————

17.06.2019 13:03

Malá farma pro děti má již úrodu jahod z pytlových záhonů.

Sklizeň jahod z pytlových záhonů, na Malé farmě pro děti, je již v plném proudu.
Děti, které se věnují botanice a pěstitelství, zjistily, že jahodám nejvíce vyhovuje půda s dostatkem humusu a živin, s mírně kyselou půdní reakcí, což docílily přimícháním rašeliny do zeminy, kterou získaly kompostováním na zahradě. Zrecyklobvané plastové pytle, ze kterých záhony vytvořily, drží lépe vláhu, ale i lepší teplotu půdy. Odrůda našich jahod je Sonáta, a zdá se být, že letos bude bohatá úroda, která vydá i na vaření marmelády. Při vaření marmelád se děti zase učí, co jsou to pektíny, kde se nachází a jak nejlépe dosáhnout co nejlepší konzistenci marmelád bez použití chemických přísad, želírovacích prostředků, či kupovaných prostředků pro přípravu ovocných marmelád a džemů.
Prozatím však jahůdky stíhají skončit v pusinkách dětí.
Foto z pěstitelství naleznete zde:
Aktivity Spolku Brdský šikula jsou realizovány díky finanční podpoře Středočeského kraje, děkujeme za důvěru.

—————

15.06.2019 20:30

Pochod Pičín - Řitka, aneb poznávání Brd s humorem.

Organizátoři akce vsadili na humor a vybrali velmi atraktivní trasu, nejen dle jména, Pičín - Řitka, ale i po turistické stránce: Malý Vrch, Kuchyňka, Studený Vrch, Hřebeny, Skalka. Účastníci trasy z Pičína až do Řitky museli urazit vzdálenost dlouhou 31km.
Na startu, stejně tak i v cíli nechyběli ani členové našeho Spolku Brdský šikula.
Pár foto střípků z pochodu, naleznete zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Pochod_Picin_-_Ritka.
 

—————

12.06.2019 21:38

Projekt Kam směrují naše cesty: Rusko nejrozsáhlejší země světa.

Při projektu Spolku Brdský šikula s názvem Kam směrují naše cesty, jsme si s dětmi, interaktivní formou, přiblížili Rusko, nejrozsáhlejší zemi světa.

Nechyběla ani výroba matriošek a kulinářská specialita kulebjaka, kterou upekly děti, dle ruského receptu.V Rusku se věří, že matriošky jsou nositelkami štěstí. Každá představuje splněné přání. Když se jedno splní, otevře se další panenka a vysloví další tužba.

Fotogalerie zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Kam_smeruji_nase_cesty.#pozvanka.jpg

Projekt Kam směrují naše cesty je realizován díky finanční podpoře Středočeského kraje. Děkujeme za důvěru.

—————

10.06.2019 10:11

Mezinárodní akce: Víkend otevřených zahrad - Malá farma pro děti představuje své Pytlové záhony.

Svátek otevírání běžně nepřístupných zahrad veřejnosti (Open Garden & Squares Weekend) vznikl v roce 1998 ve Velké Británii a probíhá vždy během druhého červnového víkendu. Projekt se setkal s velkým ohlasem a
stal se postupně tradičním po celé Evropě. V České republice se v roce 2010 pod záštitou Národního památkového ústavu poprvé otevřely 3 zahrady a jejich počet postupně vzrůstal. 
Cílem projektu je zvýšit informovanost a povědomí lidí o zahradním umění, zahradní architektuře, parcích, zahradách a veřejných prostorech. Představit jednotlivé objekty s jejich příběhy a tajemstvím a přinést
lidem zážitek z poznání. V akci jsou vítány všechny zahrady a parky v České republice, které mohou nabídnout něco zajímavého např. historický význam, ekologický přístup, nevšední design, dendrologickou sbírkou či zajímavým příběhem. Víkend otevřených zahrad je určen jak pro veřejné, tak i soukromé zahrady a parky. (www.vikendotevrenychzahrad.cz)

Děti ze Spolku Brdský šikula, které se věnují pěstitelství na Malé farmě pro děti, přihlásily na letošní ročník, této mezinárodní akce, i svůj projekt  - Pytlové záhony.
Jedná se o projekt dětí, které na soukromém pozemku, začaly s výsadbou záhonů v pytlích, kde se soustředí na pěstování plodin (od semínka), na co nejmenší ploše a při využití druhotných surovin (jako jeden ze způsobu
přežití v potravinových krizích po válkách či přírodních katastrofách, ale i v kosmické laboratoři).
Pro návštěvníky si připravily krom komentované prohlídky i kvíz a to z oblastí:
- recyklace a ochrana přírody
- poznávání rostlin, které v našem okolí rostou, dle herbáře, který vyrobily děti ze zájmového kroužku Malá farma pro děti - Spolek Brdský šikula.
Těší nás Váš zájem a děkujeme za návštěvu!

Fotogalerie k zhlédnutnutí zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Vikend_otevrenych_zahrad

 

—————

08.06.2019 21:04

VELETRH VĚDY 2019.

Nespočet novinek a zajímavostí ze světa vědy, nových technologií a inovací – takový byl letošní ročník Veletrhu vědy Akademie věd ČR. Ani děti z našeho Klubu Mladý vědec při Spolku Brdský šikula neváhaly a vydaly se do Prahy na veletrh, aby tak pronikly do světa umělé inteligence a robotů. Odhalily tajemství DNA, užily si atmosféru unikátního závodu modelů aut na vodíkový pohon a mnoho dalšího
V pořadí již pátý ročník se uskutečnil ve dnech 6. – 8. 6. 2019 v moderních výstavních halách v PVA EXPO PRAHA. (www.veletrhvedy.cz)

Pár foto střípků najdete zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/VELETRH_VEDY_2019

 

—————

04.06.2019 07:20

Malá farma pro děti - Pytlové záhony.

S úrodou ředkviček se nám letos protrhl pytel a to doslovně. Naše pytlové záhony produkují ředkvičky ostošest. Ředkvičky se dají zužitkovat celé i s listy a jsou obrovským zdrojem vitamínu C, A, E a B. Obsahují též hořčík, fosfor, draslík, železo a vápník, ale také hořčičné oleje a silice, které mají na starosti štiplavou chuť, no i dezinfekční účinky. Ředkvičky jsou tak přírodním lékem na infekce dýchacích cest a zažívacího traktu

Krom výborného pesta z ředkvičkových listů, baštíme samotné ředkvičky jako součást různým zeleninovým salátů i jako přílohu k pomazánkám a pustili jsme se s dětmi i do nakládání ředkviček. V nejbližší době také vyzkoušíme i jejich fermentaci, při nakládání pickles do kameninového soudku.
Bramborám, kopru, libečku, hrášku, fazolím i rajčatům se rovněž dobře daří. Čekáme i dobrou úrodu petržele a mrkve.

Naši fotogalerii postupně doplňujeme zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Pestitelstvi_2019

Aktivity Spolku Brdský šikula, jsou realizovány díky finanční podpoře Středočeského kraje. Děkujeme za důvěru.

 

—————

02.06.2019 12:10

Od dívky k ženě.

V  období od 8 do 15 let, mladé dívky postupně dospívají v ženy. Prožívají častokrát náročné období, kdy jsou ještě dětmi, ale jejich tělo již začíná být ženské.  I psychicky vyzrávají a často potřebují pomoc, formou rady, nebo zodpovězením otázek, od starších žen.
Dne 1.6.2019, probíhal, v krásném prostředí nově zrekonstruované, 300 let staré fary, v obci Skramníky, nádherný kurz, s názvem Od dívky k ženě.
I členové našeho spolku se ho účastnili a načerpali tam inspiraci pro svou práci s dospívající mládeží.

 

—————

29.05.2019 10:20

Kam směrují naše cesty, návštěva Lidic.

Dne 28.5.2019 jsme přijali pozvání z VŠCHT a účastnili jsme se Mezinárodní dětské výtvarné výstavy v Lidicích,  která byla spojena i s prezentací činnosti, zaměřené pro děti, a to od společností Technické muzeum Praha, Vysoká škola Chemickotechnologická Praha a Techmánie Plzeň.V rámci našeho projektu Kam směrují naše cesty, jsme navštívili i Muzeum Lidice, kde jsme se dozvěděli o historii a osudu této obce, v období 2.světové války, o operaci Anthropoid, o atentátu na Reinharta Heydricha, jednoho z hlavních organizátorů holokaustu, a o mstě nacistů na civilním obyvatelstvu. Vzdali jsme i úctu obětem obce Lidice. Děti byly hluboce dojaty a i matka příroda ronila slzy v podobě deště.

Foto: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Kam_smeruji_nase_cesty.#P1000969.jpg

Projekt Kam směrují naše cesty je realizován díky finančnímu přispění Středočeského kraje. Děkujeme za důvěru.

 

—————

26.05.2019 18:08

Konference Elixír do škol 2019.

Ve dnech 18.-20. května 2018, na půdě Univerzity Hradec Králové, proběhl další úspěšný ročník Elixíru. Konference byla plna zajímavých přednášek a dílen, kde se mohli učitelé fyziky seznámit s novými poznatky a načerpat tak novou inspiraci pro svou práci. (www.elixirdoskol.cz)

I nám záleží na tom, abychom mohli zdokonalit svou výuku v Klubu Mladý vědec, proto jsme na konferenci vyslali svého zástupce. Více zde: https://brdsky-sikula.webnode.cz/news/konference-elixir-do-skol-2018/
Ve dnech 24.-26. května 2019, se v Hradci Králové, rapidně zvýšil počet nadšených učitelů fyziky.
Pprobíhal tam totiž, na půdě Univerzity Hradec Králové, další úspěšný ročník konference Elixír do škol.
Konference byla plna zajímavých přednášek a dílen, na kterých jsme načerpali nové inspirace a nápady i my a které rádi využijeme na zdokonalení naši výuky v klubu Mladý vědec.
Celou konferenci moderoval Vladimír Kořen, ze Zázraků přírody.
 
 

—————

23.05.2019 22:30

Pěstitelství 2019 - Malá farma pro děti.

První plody našeho pěstitelství v pytlových záhonech již dozrávají, jsou to ředkvičky a my z nich děláme skvělé pomazánky a z listů výtečné pesto.

brdskysikula.rajce.idnes.cz/Pestitelstvi_2019

 

—————

21.05.2019 11:05

Věnujeme se i kynologii.

Na posledním setkání s dětmi, jsme se věnovali kynologii. Mohli jsme sledovat ukázku výcviku entlebušského salašnického pejska Flipra, kterou si pro nás připravila jeho majitelka a cvičitelka, členka našeho spolku, Terezka Špačková. Rovněž jsme si řekli i pár informací o této rase švýcarského salašnického psa.

Fotogalerie: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Mlady_vedec_2018_2019#2_2.jpg

 

—————

17.05.2019 15:29

Projekt Hravé bádání - magnetizmus.

Dne 17.5.2019, jsme se díky projektu Spolku Brdský šikula s názvem Hravé Bádání, věnovali s dětmi z lesní školky, tématu magnetizmus. Definovali jsme si slovo magnet, permanentní magnet i elektromagnet, což jsme si následně předvedli s několika pokusy. Zviditelnili jsme působení magnetického pole pomocí siločár. Zjišťovali jsme, jak na sebe vzájemně působí soustava dvou a více magnetů. Mohli jsme se prostřednictvím různých her seznámit, co vše je možné s magnetem a magnetizmem dělat i jak je možné využít poznatku o odpuzování se stejných pólů magnetu. Hráli jsme také týmovou soutěž a to závod s formulkami, protřednictvím působení magnetů.

Pár foto zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Spolek_Brdsky_sikula_-_Hrave_badani_./#P1000776.jpg

 

—————

16.05.2019 11:04

Rychlost tání a tuhnutí vosku.

Dne 15.5.2019, jsme se věnovali pokusům s těžištěm, při práci s ohnivým kyvadlem. Pozorovali jsme i rychlost tání a tuhnutí vosku.

Pomocí tepelný výměny, jsme se pustili do zdobení okrasných svíček, které si děti na památku odnesly domů.

Foto zde:

brdskysikula.rajce.idnes.cz/Mlady_vedec_2018_2019#P1000753.jpg

 

—————