Spolek Brdský šikula

IČO: 04467205 

DIČ: CZ04467205

Číslo účtu: 2800880367/2010

Kontakt: brdskysikula@seznam.cz


Kalendář akcí

10.04.2017 13:07

ChemQuest 2017

Milí přátelé,
zapojili jsme se s dětmi z klubu Mladý vědec do chemické soutěže ChemQuest 2017. Částí soutěže je i video, které děti natočily a na které se hlasuje.
Pokud se Vám video líbí, nebo se Vám líbí naše činnost a chtěli by jste nás podpořit, prosíme o palec nahoru přímo na Youtube pod videem. 
Moc děkujeme a přikládáme odkaz na naše video zde: www.youtube.com/watch?v=gZm5H7TsX3U

 

—————

09.04.2017 11:50

Ukliďme Česko 2017 - UKLIĎME SKALKU.

V našem Spolku Brdský šikula si klademe mimo jiné za důležitý cíl i ochraňovat přírodu a krajinu, zdůrazňovat potřebu recyklace, poskytovat obecně prospěšné (bezplatné) služby v oblasti ochrany životního prostředí, proto jsme ani chvilku neváhali podpořit a aktivně se zapojit do akce kterou zorganizovala Matice Skalecká s názvem Ukliďme Česko - Ukliďme Skalku.
Dne 8.4. 2017 jsme se setkali s prima lidmi, kteří mají rádi přírodu a není jim lhostejné prostředí, ve kterém žijí. Udělalo se kus dobré práce, vyčistil se kus lesa a hlavně se předalo důležité poslání, jak je potřebné dbát o krajinu ve které žijeme, nové vyrůstající generaci.

No foto z akce se můžete podívat zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Uklidme_Cesko_2017_-_UKLIDME_SKALKU./

 

—————

08.04.2017 11:41

Barevné bádání s nejmenšími v klubu Mladý vědec.

Dne 7.4.2017 navštívili klubovnu Mladého vědce nejmenší badatelé a zájemci o vědu z Fabiánku.
Řekli jsme si kratičkou pohádku o duze a vysvětlili jsme si jak vzniká. Pozorovali jsme světlo a jeho spektra i zábavný lom světla.
Pomocí vzlínání a chromatografie jsme si rozložili barvy a pak naopak jsme barvy míchali a hádali, jaká nám vznikne.
Naše bádání ukončily pokusy s barevnými sopkami. 

Jak se dětem bádání líbilo, se můžete podívat zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Barevne_badani_Fabianku_v_klubu_Mlady_vedec./

 

—————

05.04.2017 20:57

Výlet na Žižkovskou věž.

Výlet na Žižkovskou věž.

Paní Natálie z našeho spolku zorganizovala pro děti výlet na Žižkovský vysílač - na Žižkovskou věž v Praze.

Krom nádherného výhledu na okolí z výšky 66 m, paní Natálie dětem poutavě vyprávěla o lokalitě bývalého židovského hřbitova, Mahlerových sadů i Vinohradech. 

Zajímavá byla především historie stavby tohoto vysílače. 

Děti si moc užily vyhlídkového panoramatu a odměnou jim bylo výtečné občerstvení s výhledem na Prahu. Ale i u tohoto pohoštění se děti naučily hodně poučného, kdy jim Natálka vysvětlila pravidla stolní etikety.

Výlet se moc vydařil a na fotogalerii se můžete podívat zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Vylet_na_Zizkovskou_vez./

 

—————

04.04.2017 13:19

Setkání žen a dívek s tvořivou dílnou a numerologií.

Dne 2.4.2017 náš Spolek Brdský šikula uspořádal setkání žen a dívek s tvořivou dílnou a numerologií.
Navázali jsme tak na tradici našich slovanských předků, kdy se různé generace žen společně scházely a předávaly jsi své zkušenosti a rady z pokolení na pokolení.
Toto setkání jsme věnovaly numerologii, jejímu významu, ale i různým léčivým bylinkám, které naše babičky a prababičky znaly a používaly na léčení a měly pro ně, tyto "kouzelné bylinky", i svůj magický význam.
 
A protože se blíží Velikonoce a rok 2017 je i dle čínského kalendáře rokem ohnivého kohouta, na setkání si každá učastnice svého kohoutka ušila a naplnila bylinkami, dle slovanských tradic, k ochraně své domácnosti.
 
V průběhu tvoření si každá dáma mohla individuálně promluvit spolu s numeroložkou paní Hankou Městeckou, o symbolice a významu čísel.
Děkujeme paní Hance, že přijala naše pozvání.
Děkujeme i Vám, milé dámy, za Vaši účast a jsme rádi, že se na tomto setkání potkaly tři generace žen. Bylo nám s Vámi moc příjemně.
 

—————

31.03.2017 21:54

Za chemickými pokusy do laboratořích Pedagogické fakulty UK.

S mladými vědci jsme na Den učitelů 28.3.2017 vyrazili tentokrát za pokusy do Prahy.
Velice mile nás přivítali v chemických laboratořích na Pedagogické fakultě.
Na úvod si pro nás studenti fakulty (budoucí učitelský sbor) připravili vtipnou a téměř "hororovou" scénku :-), která se nám moc líbila. Šlo totiž o transplantaci pravé a levé ruky, za použití pokusu s názvem "Filmařská krev", na kterém jsme mohli pozorovat barevnost komplexních sloučenin, který jsme si později s radostí všichni též vyzkoušeli.
Děti pracovaly ve dvojicích na jednotlivých stanovištích, u kterých se jim vždy věnovali studenti pedagogické fakulty. Všichni si vyzkoušeli všechny experimenty, jako například pokus s názvem Bengálské ohně, který nám přiblížil exotermickou reakci, se kterou se můžeme setkat v některých typech zábavní pyrotechniky. V "Chemikově zahrádce" jsme si díky reakcím kationů kovů s anionty ve vodním skle vypěstovali hezké krystaly ve vodě nerozpustných křemičitanů.
Termochemii jsme sledovali i při bouřlivém experimentu s výstižným názvem "Peklo ve zkumavce", kde jsme mohli v malém sledovat, jak je to se střelným prachem. Kontakt glycerolu s hypermanganem (manganistanem draselným) nám umožnil sledovat oxidační reakci doprovázenou světelnými záblesky – ohněm a připravili jsem si tak "Chemické sirky".
Nechyběla ani oblíbená "Sloní zubní pasta", ve které jsme pozorovali vývoj kyslíku a v kombinaci s použitým jarem vlastně i jevy související s koloidní chemií – vznik bohaté pěny. 

" Kouzelné písmo", které jsme napsali roztokem dusičnanu draselného, jsme po vysušení zapálili žhnoucí špejlí podobně jako zápalnou šňůru, ale na papíře. Sledovali jsme, jak hoří kov (hořčík) a dokonce jsme zapalovali vodou. Vyzkoušeli jsme si i práci se senzory vydechnutého CO2, či zbytkového kyslíku.
Mnohokrát bychom chtěli poděkovat všem studentům, co se nám trpělivě věnovali a především paní Ing. Hance Kotoučové, která to pro nás celé zorganizovala a zařídila.

Fotogalerie zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/V_chemickych_laboratorich_Pedagogicke_fakulty_UK_v_Praze./

 

 

—————

26.03.2017 19:52

Na Malé farmě pro děti jsou již jarní práce v plném proudu.

Než zprovozníme skleník, museli jsme napřed "vydezinfikovat" půdu. Je to potřeba nejen, abychom zničili plevel, ale zabránili i škůdcům, jako jsou například drátovci, ponravy, i jiný škodlivý hmyz, množit se v půdě a ničit tak sazenice.
Běžně se používá k této dezinfekci dusíkaté vápno, při jeho rozkladu však z počátku vznikají toxické látky a teprve až po 3 týdnech je možno do takhle ošetřené půdy vysévat semínka a sadit sazenice.
My se však řídíme radou našich předků, jejími zkušenostmi a půdu spaříme několikrát vroucí vodou. Překopeme ji pak, abychom ji okysličili a můžeme rovnou vysévat.
Na Malé farmě pro děti, jsme  zasadili i maliny, angrešt a černý rybíz. Upravili i pyramidové jahodiště.
Těšíme se z jara a pár foto přikládáme i do dnešní fotogalerie zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Jaro_na_Male_farme_pro_deti./
 

—————

23.03.2017 05:44

Nanotechnologie 2. část v klubu Mladý vědec.

Navázali jsme na pokračování tématu Nanotechnologie z prvního pololetí.
Zopakovali jsme si, co nanotechnologie je i kde všude se využívá.
Předvedli jsme si i čistící pomůcky a ukázali jsme si i hračky vyrobené touto technologií.
Zkoumali jsme například vlastnosti hydrofobního písku.
Seznámili jsme se i s kinetickým pískem. Při této hře si děti uvědomovaly a popisovaly jeho vlastnosti jako hebký, lehce tvarovatelný, drží dobře tvar jako mokrý písek, atd.
Na závěr jme si vyrobili magnetický sliz a za pomoci neodymového magnetu, jsme si hezky vyhráli. Krom magnetismu, jsme si všímali vlastnosti této hmoty, jakou byla tvárnost i elastičnost...

Na fotogalerii se můžete podívat zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Nanotechnologie_2.cast_v_klubu_Mlady_vedec./

 

—————

19.03.2017 16:45

Mladí vědci pro Světlušky.

Moc nás těší, když můžeme být my i naše činnost užitečná, zejména pro místní komunitu.

Telegrafy, které si na hodině elektrotechniky vyrobili mladí vědci, teď posloužily mladým skautkám při výuce morseovky.

A mníšecké skautky Světlušky jsou moc šikovné. 

Pár foto naleznete zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Mladi_vedci_pro_Svetlusky./

 

—————

17.03.2017 06:43

Klíčení semínek pod mikroskopem.

Pokračujeme dále i botanikou, semínka nám již vyklíčila.
Vysvětlili jsme si jaký je rozdíl mezi hypogelickým a epigelickým klíčením a porovnali jsme si oba druhy s našimi vyklíčenými semínky. Pozorně jsme si je prohlédli pod mikroskopy a dále jsme postupovali v našem systému "šnekování". Některé rostlinky jsme však již zasadili i do květináče. Těšíme se, až vše již budeme sázet na Malé farmě pro děti.

Fotogalerie zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Kliceni_seminek_pod_mikroskopem./

Tento projekt vznikl díky finanční podpoře Středočeského kraje. 

—————

16.03.2017 06:32

Faraonovi hadi.

V  klubu Mladý vědec pokračujeme s chemickými pokusy.
Při hoření cukru díky ethanolu, vzniku karamelu, uvolnění tepla a díky katalýze popelem a rozkladem sody na oxid uhličitý a uhličitan sodný nám vznikli pěkní hadi.
Jak se nám to povedlo se můžete podívat zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Faraonovi_hadi_v_klubu_Mlady_vedec./

 

—————

15.03.2017 05:57

Pozorujeme stromy.

Tak jako v minulém roce i letos se opět pouštíme do pozorování vybraného stromu dle mezinárodního projektu Arboj.
 
Děti pozorují a zaznamenávají průběžně růst stromu, jeho vývoj v závislosti na lokálních podmínkách prostředí i v závislosti na změnách meteorologických faktorů.
Pomocí dendrometru měří jeho kmen, dále měří i konkrétní pozorované větévky. Pomocí fenologické škály pak zaznamenávají i zbarvení listů na podzim. Všímají si květenství i dozrávání plodů. Plody se učí dále zpracovávat a využívat například v gastronomii, nebo ve výtvarních činnostech.
 
Pro své pozorování jsme si letos vybrali švestku, odrůda Hamannova.
 
Jde o odrůdu českého původu, která vznikla jako náhodný semenáč v Újezdu u Lázní Bělohrad někdy v první polovině 20.století. Růst stromu je středně silný, koruna je rozložitá. Stromy kvetou později a jsou samosprašné.
 
Plod se nazývá švestka a je střední velikosti, protáhlého tvaru. Horní část plodu je tupě zakončena. Slupka je tužší, fialově až tmavě modře zbarvená.
 
Dužnina je zelenožlutá později dozrálá je žlutá, středně šťavnatá. Chuť je sladká. Pecka je menší, protáhlá. Odlučitelnost dužniny od pecky je velmi dobrá. Úroda se sklízí koncem srpna nebo začátkem září.
Tato odrůda je citlivá vůči šarce, to je škůdce - virová choroba. 
Plody mají rozsáhlé použití, ale o tom Vám budeme psát, až nám švestičky dozrají.
 
Fotogalerii budeme postupně doplňovat zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Pozorujeme_stromy./
 
 
 
Plody mají rozsáhlé použití, ale o tom Vám budeme psát, až nám švestičky dozrají.Tak jako v minulém roce i letos se zapojujeme do pozorování vybraného stromu dle mezinárodního projektu Arboj.
 
Cílem této badatelské činnosti je seznámit děti se základy fenologie. 
Děti pozorují a zaznamenávají průběžně růst stromu, jeho vývoj v závislosti na lokálních podmínkách prostředí i v závislosti na změnách meteorologických faktorů.
Pomocí dendrometru měří jeho kmen, dále měří i konkrétní pozorované větévky. Pomocí fenologické škály pak zaznamenávají i zbarvení listů na podzim. Všímají si květenství i dozrávání plodů. Plody se učí dále zpracovávat a využívat v gastronomii.
 
Pro své pozorování jsme si letos vybrali švestku, odrůda Hamannova.
 
Jde o odrůdu českého původu, která vznikla jako náhodný semenáč v Újezdu u Lázní Bělohrad někdy v prví polovině 20.století. Růst stromu je středně silný, koruna je rozložitá .Stromy kvetou  později a jsou samosprašné.
 
Plod  se nazývá švestka a je střední velikosti, protáhlého tvaru. Horní část plodu je tupě zakončena. Slupka je tužší, fialově až tmavě modře zbarvená.
 
Dužnina je zelenožlutá  později dozrálá je žlutá, středně šťavnatá. Chuť je sladká. Pecka je menší, protáhlá. Odlučitelnost dužniny od pecky je velmi dobrá. Úroda se  sklízí koncem srpna nebo začátkem září.
 
Tato odrůda je citlivá vůči šarce, to je škůdce - virová choroba. 
 
Plody mají rozsáhlé použití, ale o tom Vám budeme psát, až nám švestičky dozrají.

—————

15.03.2017 04:52

K naši mezinárodní spolupráci se přidávají i děti z Řecka.

Být imigrantem, není nic jednoduché. Opustit všechno, co Vám bylo drahé a začít od začátku svůj život v jiné zemi je náročné, ať již důvod k tomu byl jakýkoliv.
Nevíme, kterým směrem při studiu, v snaze uplatnit se, nebo v snaze založit si svoji rodinu, povedou životní cesty našich dětí....
O to více však je důležité nezapomínat na své kořeny a nestydět za za ně, ale stejně tak naučit se milovat a respektovat kulturu svého nového domova, pro který se každý sám rozhodne. 
V našem spolku se věnujeme i multikulturní výchově, tak jak si to klademe za cíl v našich stanovách.
Připravujeme pro Vás a již v brzké době odstartujeme nový projekt s názvem CESTA DOMOVA, který dětem a mládeži přiblíží kulturu a tradice jiných zemí. Projekt vznikl ve spolupráci dětí a mládeže, jejich rodičů, ale i mládežnických organizací ze zemí, které Vám v našem projektu přiblížíme.
V prvním cykle v roce 2017 se můžete  těšit například na Ázerbájdžán, Ukrajinu, Řecko, Slovensko, Vietnam, Japonsko, Brazílii i Alžír.
Děti a mládež, které se tohoto projektu budou účastnit, se dovědí nejen o kultuře, tradicích, náboženství a zvycích prezentované země, ale si i každý účastník vyzkouší přípravu některých národních jídel s následní ochutnávkou. Nebude chybět ani možnost vyzkoušet si tradiční řemesla, nezapomeneme ani na ukázku typických hudebních nástrojů.
Projekt "CESTA DOMOVA" je určen dětem a mládeži ve věku 7 až 25 let.
A hned v úvodu Vám zasíláme pozdrav našich přátel z  Řecka, z Atén. Paní Tatiana s dcerkami Ivankou a Kristýnkou Vám posílají nejen pozdravy z Řecka, kde sluníčko svítí po celý rok a proto zelenina a ovoce jsou nedílnou součástí jídelníčku, ale i video recept na oblíbené jídlo Briam.
Briam je jídlo, které nesmí chybět na žádné slavnostní tabuli, ať už jde o svatby, narozeniny, nebo jiné oslavy. Skládá se ze směsi zeleniny, především lilku, rajčatového protlaku a sýru Feta.
Také nám posílají recept na Tzatziky, okurkovou dobrotu s koprem a jogurtem, která je typickou řeckou specialitou a prosí o zaslání některého receptu z našich českých jídel.
Co myslíte, co bychom měli my na oplátku pro ně připravit? Posílejte nám Vaše nápady na brdskysikula@seznam.cz.
 
Video z Řecka naleznete zde: www.youtube.com/watch?v=z3s83VhrVOQ
 

—————

14.03.2017 12:04

Workshopy s pokusy pokračují, tentokrát v Čisovicích.

S malými zájemci o vědu jsme si dne 10.3.2017 povídali o vzduchu, z čeho se skládá a jaký je to silák, ale i o vlastnostech vody. Předvedli jsme si několik pokusů jak s CO2, tak i s kyslíkem, s atmosferickým tlakem, podtlakem i povrchovým napětím kapalin. Vysvětlili jsme si Archimedův zákon i co je to hustota kapalin. Jak se nám to dařilo, se můžete podívat v naši fotogalerii zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Workshop_s_pokusy_v_Cisovicich/

 

 

—————

11.03.2017 05:07

Pěstitelství na Dobříši.

Dne 9.3.2017 naše paní lektorka, která má v Spolku Brdský šikula na starosti Malou farmu pro děti, navštívila na Dobříši základní školu ZŠ Trnka, kde se s dětmi věnovala pěstitelství.

Společně pomocí metody "šnekování" zaseli semínka rajčat.

 

 

—————

10.03.2017 21:06

Pozvánka: Setkání žen a dívek s tvořivou dílnou a numerologií.

Dovolujeme si Vás pozvat na Setkání žen a dívek s tvořivou dílnou a numerologií.

Termín: neděle, 2.4.2017 v 15 hodin, na Panském dvoře, v obci Řitka.

Kapacita míst je omezená, rezervace proto nutná na e-mail adrese brdskysikula@seznam.cz

Pozvánku naleznete zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Setkani_zen_s_tvorivou_dilnou_a_numerologii./#z2-4.jpg

Bližší informace k akci: 

Numerologie je moderní označení pro výklad významu čísel. Zkoumání čísel a jejich vibrací, má své kořeny v dávné minulosti a je úzce spjato s astrologií, se kterou se vzájemně doplňují. 

I v životě Karla IV. hrála astrologie a numerologie velkou roli. Bez vypracování horoskopu nezahájil tento panovník žádnou stavbu.


Pojďte si spolu, s numeroložkou paní Hankou Městeckou, o tom všem povyprávět.


Spolek Brdský šikula Vám nabízí hezky strávené společné odpoledne, kdy si budeme povídat i o zvycích našich slovanských předků. O tom, jakou silnou a kouzelnou moc měly pro ně různé bylinky a rostliny. 

 

Nebude chybět ani výtvarná dílna.


V průběhu tvoření, pokud si to budete přát, bude se paní numeroložka individuálně věnovat každé zvlášť při osobní konzultaci.

 

 

—————

09.03.2017 09:10

Věnujeme se botanice.

Věnujeme se v našem klubu i botanice. Založili jsme si s dětmi ulitky na pravidelné letošní pozorování klíčení semen. Následně jsme je umístili do přenosného skleníku v naši klubovně a za týden budeme pozorovat postup klíčení, ale i změny a detaily, pod kapesními mikroskopy.

Až sazeničky vyrostou budeme se opět věnovat farmaření.

Fotogalerie zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Hodina_botaniky./ 

Tento projekt vznikl díky finanční podpoře Středočeského kraje.

 

 

 

—————