Spolek Brdský šikula

IČO: 04467205 

DIČ: CZ04467205

Číslo účtu: 2800880367/2010

Kontakt: brdskysikula@seznam.cz


Kalendář akcí

06.12.2016 12:25

Mikulášsky multikulturní večer 2016

V předvečer sv.Mikuláše chodívá družina - Mikuláš, alespoň jeden anděl a jeden čert, častokrát zastoupená i větším počtem andělů a "rohatých". 

Mikuláš za dobré skutky dává dětem dárky. Čertům zlobivé děti slibují polepšit se, aby je neodnesl v pytli do pekla. V noci pak přijde ještě jedna nadílka (v podobě ovoce, sladkostí, malé hračky) a to do předem vyčištěných a naleštěných botiček, které si děti ukládají za okno. Na zlobivce čeká nadílka z uhlí a brambor. Někdo místo bot, dává za okno punčochu. Je to tak v ČR i na Slovensku.

Na Ukrajině dětem sv. Mikuláš naděluje v noci maličkost pod polštář, nehodní dostanou proutek.

Podobně je tomu i v Polsku, tam nechodí mikulášská družina. Jen v některých oblastech se s ní mohou setkat děti, půjdou-li v ten den do kostela. Děti stejně jako na východní Ukrajině dostávají dárky v noci pod polštář, nebo k posteli. Dítě tedy Mikuláše fyzicky nevidí. Zlobivé děti dostanou svazek proutěných větviček.

V Bosně děti nestraší tolik čertem jak u nás. Tam sv.Nikola rozdává dárečky všem dětem. Jen největší hříšnici dostanou uhlí. Zato balíčky s dárečky jsou mnohonásobně větší než tady. 

V Řecku po tři dni lidé chodí do kostelů, které nesou jméno sv. Mikuláše. Tam se nosí a rozdávají dárky chudým, vybírají se penízky na dětské domovy a pro potřebné, co nemají na léky. 

Tolik z vyprávění maminek, které v rámci multikulturního večírku zavzpomínaly na své zážitky a tradice z krajin, ze kterých pochází jejich rodiny a přátelé.

Na fotogalerii z letošního Mikulášskeho multikulturního večírku Spolku Brdský šikula, se můžete podívat zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Mikulassky_multikulturni_vecer_2016./#

 

—————

05.12.2016 17:26

Kurz líčení pro maminky a dcery.

Dnes se maluje již každá druhá slečna od deseti let, bohužel někdy i mladší. Nehty si lakují holčičky snad již v první třídě na základní škole.
Některé mladé/malé dívky si myslí, že čím více make upu, stínů atd., tím budou vypadat lépe.
Kdy je tedy ta vhodná doba se začít líčit? A jak, aby to bylo vhodné věku dívenky?

Nejlepší možnost, jak vstoupit do tohoto dívčího světa, je společně se svojí maminkou, která poradí, a se kterou mohou mít dcerušky o to bližší vztah a mohou spolu prožít čas.

Spolek Brdský šikula uspořádal dne 4.12.2016 pro mladé slečny a jejich maminky kurz "Líčen pro maminky a dcery".
Bylo moc hezké sledovat jak maminky radily svým holčičkám jak zacházet s líčidly i jejich rady, co je pro mladé slečny vhodné a na co ještě "mají čas".
 
Na fotogalerii z akce se můžete podívat zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Kurz_Liceni_pro_maminky_a_dcery_./
 

—————

05.12.2016 07:35

Workschop pro rodiče s dětmi k PC hrám.

Hrát počítačové hry se stává běžnou součástí života. Již malé děti se PC hrám věnují. Pokud se snaží rodiče dětem úplně zakázat tyto hry, děti dostávají v kolektivu ostatních dětí mimo možnost sdílet své zkušenosti, poznatky, možnost konverzace, nebo možnost být prostě "in".

Na rodičích však je, aby upravili dobu, kdy se dítě PC hrám věnuje a také to, jaké hry dítě hraje.

Spolek Brdský šikula zorganizoval dne 4.12.2016 Workshop pro rodiče s dětmi k PC hrám.

Na tomto setkání si rodiče, ale i děti mohli vyměnit zkušenosti s PC hrami, dovědět se tak nové možnosti her, ale si i popovídat o tom, co je v PC hrách pro děti přínosem a co již ne.

Bylo zajímavé vidět, jak se konkrétní PC hra dá hrát různymi způsoby. Zatím co někdo ve hře vidí jenom bojovou hru a načítání bodů za splnění úkolu a dostání se do vyššího levelu, druhý v ní vidí možnost využití jejího grafického zracování, například pohybovat se v konkrétním městě, zpoznat toto město, seznámit se s historií a s historickými osobnostmi, které je možno ve hře potkat atd.

Děkujeme Vám za Vaši účast.

Pár foto z akce naeznete zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Workshop_pro_rodice_s_detmi_k_PC_hram./

 

—————

02.12.2016 20:37

Vánoční Knoflíkový trh 2016.

Již se netrpělivě těšíme na Knoflíkový trh. 

Připravili jsme si pro Vás různé krásné dekorace a produkty z naší zahrady:

sušené bylinky, rozmarýnový a levandulový olej, ale i marmelády: 

- bezinková

- jablečná se skořicí

- švestková s rumem a se skořicí

- třešňová

- jablečná s okvětními plátky růže a s levandulí

- dýňová

- jahodová

Přijďte se na nás podívat, budeme se na Vás těšit!

Knoflíkový trh se uskuteční v sobotu, dne 10.12.2016 v 8.30 hod. na náměstí F.X.Svobody v Mníšku pod Brdy.

Na program se můžete podívat zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Vanocni_Knoflikovy_trh_2016/

 

—————

30.11.2016 09:30

Hodina optiky v klubu Mladý vědec, 2.část.

Na setkání klubu Mladý vědec, dne 29.11.2016, jsme se věnovali s dětmi využití optiky v praxi. Pracovali jsme se stolními mikroskopy i s USB mikroskopem.
Pomocí prázdné baňky a baňky s olejem zanořených v akváriu s vodou a s pomocí laseru, jsme si ukázali rozdíl mezi spojkou a rozptylkou. Taky jsme si řekli co je laser a na jakém principu pracuje. Rovněž jsme pozorovali pomocí laseru úhel dopadu a úhel odrazu.
Na řadu pak přišli hrátky s různými očními klamy a o legraci bylo postaráno. 

Foto naleznete zde:brdskysikula.rajce.idnes.cz/Optika_2.cast_v_klubu_Mlady_vedec/

 

 

—————

22.11.2016 17:30

Slavíme úspěch.

O klobouk kouzelníka Pokustóna, je soutěž, kterou pořádá klub AMAVET (Asociace pro mládež, vědu a techniku).
Letos jsme se ji, jako jediná neziskovka (nikoliv škola, či školní klub), účastnili i my, tedy Spolek Brdský šikula - klub Mladý vědec.
Na celorepublikovém finále v Praze byla silná konkurence žáků 2. stupně základních škol a jim odpovídajících ročníků víceletých gymnázií.
V celkovém bodovém hodnocení uspěl Robert Aurel Čiško z našeho klubu Mladý vědec při Spolku Brdský šikula na krásném 12. místě ze všech 26 soutěžních vystoupení (dvojic a jednotlivců) a to díky své prezentaci pokusu s názvem
 " Usvědčení pachatele - přítomnost jódu".
Jen tak dále, Roberte!!!
 
 
Soutěžní pokus je součástí dětského projektu, na kterém se podíleli všichni členové klubu Mladý vědec při Spolku Brdský šikula a o kterém se můžete více dočíst zde: brdsky-sikula.webnode.cz/news/zahada-v-lazenskem-hotelu-krimi-pribeh-projekt-deti/
 

—————

21.11.2016 08:01

O klobouk kouzelníka Pokustóna.

Máme velkou radost, přihlásili jsme se s našim projektem Záhada v lázeňském hotelu - krimi příběh, který si děti vypracovaly a který jsme rozdělili na jednotlivá provedení do soutěže O klobouk kouzelníka Pokustóna, kterou organizuje AMAVET ( Asociace pro mládež, vědu a techniku).

Byli jsme pozvání do celorepublikového finále a již 22.11.2016 si pojedeme do Prahy změřit síly s ostatními zájemci pro vědu a techniku.

Konkurence bude silná, potkáme se nejen s vrstevníky ze základních škol, ale i z víceletých gymnázií.

Pro nás však není ani tak důležité snažit se zvítězit, jako zúčastnit se, nasbírat zkušenosti a nové poznatky a v neposlední řadě navázat kontakt i s jinými kluby a mladými lidmi, kteří mají stejné zájmy jako my.

O našem projektu Záhada v lázeňském hotelu - krimi příběh, se můžete více dočíst zde:

brdsky-sikula.webnode.cz/news/zahada-v-lazenskem-hotelu-krimi-pribeh-projekt-deti/

 

—————

16.11.2016 11:27

Hodina optiky v Mladém vědci 1.část.

Na hodině Mladého vědce, dne 15.11.2016, jsme si hráli se světlem a jeho lomem.
Pomocí CD, tak, že jsme s ním pohybovali proti světelnému zdroji, jsme mohli pozorovat složky světla.
Pozorovali jsme tento jev  i pomocí baterky.
Definovali jsme si Spektroskop jako přístroj na rozkládání viditelného světla na jednotlivé složky.
Ale také jsme si pomocí jiné pomůcky skládali jednotlivá barevná světla a mohli tak pozorovat jejich výsledná zbarvení.
Dále jsme si povídali o tom, že když dopadá světlo na rozhraní dvou prostředí, pak se částečně odráží a částečně prochází z jednoho prostředí do druhého a veličina, která je daná poměrem rychlosti světla ve vakuu a rychlostí světla v daném prostředí nám vyjadřuje index lomu.
Také jsme se zabývali, lomem světla, tedy optickým jevem, ke kterému dochází na rozhraní dvou prostředí.
Když mají obě prostředí téměř stejný index lomu, paprsek se neláme, ale šíří se přímočaře, protože úhel dopadu a úhel lomu jsou stejně velké. Provedli jsme tedy pokus, pomocí kterého jsme zneviditelnili skleněnou tyč ponořenou do oleje. Pak jsme také provedli pokus, kdy jsme pomocí gelových kuliček napřed zneviditelnili obrázek pod skleničkou, následně jsme ho přidáním vody opět zviditelnili.
Zopakovali jsme si na připomenutí  i další pokusy, které jsme již znali.
Zajímal nás dále periskop, to optické zařízení, které umožňuje boční posun přijímaného světelného paprsku a každý si vyrobil svůj vlastní.
A jelikož jsme trošku neplánovaně "zabrdli" i do elektromagnetického spektra a rozpoutala se mezi dětmi diskuse ohledně rádiových vln, mikrovlnném, infračerveném, ultrafialovém, rentgenovém záření, či záření gama, nestihli jsme všechno a tak příští hodinu budeme ještě optikou pokračovat.
Hmmm, vyrůstají nám v Mníšku další Einsteinové..
 

—————

10.11.2016 05:54

Finanční gramotnost.

Dne 8.11.2016 jsme se v klubovně Mladý vědec věnovali tématu finanční gramotnost. Navštívila nás paní Petra Kasprišinová, která si pro nás připravila zajímavý seminář, který nám pomohl odpovědět na otázky: Co je to finanční gramotnost a proč bych měl být finančně gramotný? Kde se vzaly peníze? Proč bych měl plánovat svoje finance, když mám tak málo peněz? Kde se berou a ztrácí peníze v rodině? Jak fungují banky? 

Petra nám představila i internetovou interaktivní hru Moje familie, pomocí které si mohou děti zkusit hospodařit ve své vlastní virtuální rodině. Děti dostaly svůj kód k přihlášení se. 

Na konci hodiny jsme se s dětmi zahráli hru na rodinu i s finančními náklady a zisky, které běžný život a chod domácnosti přináší. Místo reálných peněz nám posloužily čokoládové zlaťáky. Při této hře jsme si užili spoustu legrace a na konci sladké baštění.

Péťo díky moc, bylo to skvělé a již teď se těšíme na pokračování! 

Foto zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Financni_gramotnost./

 

—————

09.11.2016 07:07

Jak jsme vařili mlhu.....napsali o nás.

Ve zpravodaji Zprávy z Mníšku se objevil článek, který nás moc potěšil. Vážime si Vaši přízně.

"Jak jsme vařili mlhu. (Barbora Bažilová)

Když jsem viděla, jak v klubovně Mladého vědce přetéká z misky bílá mlha, hned jsem si vzpomněla na večerníček, ve kterém zlomyslný vodník Kebule vařil mlhu. Po stole se plazily cáry páry a postupně mizely. Anna Čišková s Natálií Votrubovou ze Spolku Brdský šikula připravily pro rodiče s dětmi workshopy s pokusy a kreativní dílnou. Na páteční akci nám ukázali, jak v přírodě koluje voda, jak se čistí a filtruje. A při té příležitosti jsme experimentovali se suchým ledem. Ze speciálního kontejneru nám Anička rozdávala oxid uhličitý – ano, ten skleníkový plyn. Když se ochladí na -80 stupňů Celsia, změní se jeho skupenství rovnou na pevné. Kdo rád odborné termíny, tak by tento jev nazval desublimací. My jsme si zkoušeli opačný postup, z pevných „hoblinek“ se nám před očima oxid uhličitý měnil na plyn – sublimoval. A kolik se s tím dá užít legrace… když se třeba nechcete zadýchat při nafukování balonků, stačí mít po ruce peletku suchého ledu a nechat sublimaci pracovat za vás. To děti nadchlo. Stejný úspěch sklidily i bubliny plněné plynným CO2, suchý led jsme polili jarovou vodou a Anna tím naplnila obyčejnou gumovou hadici. A pak to začalo, z konce hadice začaly stoupat bubliny, které normálním bublifukem nevykouzlíte. V jejich nitru se převalovala stejná pára, jakou jsme si připravili v misce. Díky názorným experimentům jsme si prohloubili znalosti o skupenství vody a naučili jsme se, v čem spočívá rozdíl mezi táním a sublimací. Po experimentech obvykle následuje kreativní dílna, při které si děti vylepšují jemnou motoriku a podporují svou fantazii – suchý led vystřídaly PET lahve, ze kterých jsme vyráběli za pomoci laku na nehty ozdoby na vánoční stromeček.Díky Brdskému šikulovi za prima odpoledne."  Na celý článek s fotogalerií i videem se můžete podívat zde: www.zpravyzmnisku.cz/2016/11/08/jak-jsme-varili-mlhu/ 

Projekt Workshop pro rodiče s dětmi s pokusy a kreativní dílnou je realizován s finančním přispěním Středočeského kraje. Více zde: brdsky-sikula.webnode.cz/news/workshop-pro-rodice-s-detmi-s-pokusy-a-kreativni-dilnou/

 

—————

05.11.2016 19:20

Workshop pro rodiče s dětmi s pokusy a kreatívní dílnou v Trnce.

Spolek Brdský šikula z Mníšku pod Brdy, dne 2.11.2016, zorganizoval dva Workshopy pro rodiče s dětmi, s pokusy a kreativní dílnou.

V první části jsme se věnovali práci se suchým ledem. Lépe řečeno, pomocí hravých pokusů jsme se s dětmi naučili a snažili jsme se pochopit co je to sublimace. 
Upevnili jsme své vědomosti ohledně skupenství vody a porovnali jsme tání se sublimací. 
Dozvěděli jsme se co je to suchý led. Pomocí sublimace jsme nafoukli balonky. 
Slyšeli jsme zvuk, který vznikl, když jsme položili horké lžíce na led, viděli jsme i jak rychle zmrzne vajíčko. 

Pak jsme kouzlili s rozdílnou teplotou (horká voda /plus 100 stupňů, suchý led/mínus 78 stupňů). Vytvořili jsme mlhu, zahráli jsme se na pohádku "Hrnečku vař!" všechny děti se pohrály s bublinami plněnými plynným CO2.

Ve druhé části workshopu děti společně s rodiči v kreativní dílně tvořili krásný výrobek, pomocí techniky decoupage. Každý si svůj výrobek odnesl na památku domů.

Tento projekt byl realizován s finančním přispěním Středočeského kraje.
Děkujeme ZŠ Trnka za poskytnutí prostor.

Za Spolek Brdský šikula Anna Čišková a Natálie Votrubová.

O projektu se můžete více dočíst zde: brdsky-sikula.webnode.cz/news/workshop-pro-rodice-s-detmi-s-pokusy-a-kreativni-dilnou/

 

—————

03.11.2016 07:12

Na Halloween jsme byli pilní jako včelky.

Dne 31.10.2016, jsme měli v Spolku Brdský šikula napilno.

A bodej by ne, také jsme byli pilní jako včeličky.

Od 18.hod do 20.hod probíhaly Workshopy pro rodiče s dětmi s pokusy a kreativní dílnou, tentokrát zaměřeny na téma aerodynamika a výroba fyzikálních hraček.

Tento projekt je realizován s finančním přispěním Středočeského kraje.

Více informací o projektu se dozvíte zde: brdsky-sikula.webnode.cz/news/workshop-pro-rodice-s-detmi-s-pokusy-a-kreativni-dilnou/

Po 20.hod nastal ten pravý Halloweenský večer, nechyběly odvážné ohnivé pokusy, stezka odvahy, povídání si o tradici a historii Halloweenu a přiblížení tak kultury a zvyků jiných zemích, ale i "bojůvka s baterkami" se sladkou odměnou pro malé a mladé odvážlivce.

Nechybělo ani stylové pohoštění, výzdoba, příjemná atmosféra a hlavně krásně strávený společný čas na čerstvém vzduchu s Vámi.

Děkujeme Vám za účast.

Foto z akce naleznete zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Halloween_2016/

 

—————

02.11.2016 11:31

Historie kosmonautiky v klubu Mladý vědec.

Včera jsme v klubu Mladý vědec mohli přivítat opět vzácnou návštěvu z České kosmické kanceláře.

Pan Halousek, stejně jako vždy, si pro děti připravil prezentaci s krásným vyprávěním, tentokrát o tom, jaká byla celá historie kosmonautiky od 1.st.n.l., kdy myslitel a matematik Herón Alexandrijský zhotovil první jednoduchý parní reaktivní motor, přes Číňany, kteří poprvé použili rakety v boji v roce 1232 za čínsko-mongolské války, až po lety člověka do vesmíru.

Mladí vědci již mají hodně vědomostí, například je jim známá historie zbraně V-2, vyvinuté v období druhé světové války.

Kdyby již rodiče na děti před naši klubovnou nečekali, mladí vědci by svými otázky a diskuzí pana Halouska jen tak brzo domů nepustili. 

Velké poděkování patří za nás práci, kterou dělá pan Halousek, jak dětem rozšiřuje obzor a jak jim předává vědomosti moc zajímavou formou.

Foto k nahlédnutí: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Historie_kosmonautiky_v_klubu_Mlady_vedec./

 

—————

30.10.2016 22:07

Janovy lípy po roce.

Před rokem se na Skalce díky podpoře Nadace Partnerství vysázely lípy kolem sochy sv.Jana Nepomuckého.
Byla to naše první akce, které jsme se jako členové Spolku Brdský šikula také účastnili společně i s dětmi z kroužku Mladý vědec, který při našem spolku působí.
Letos, rok poté, Matice Skalecká uspořádala setkání u příležitosti uplynutí jednoho roku od této události. Na den konání tohoto setkání, připadl i státní svátek, 28.říjen, který jsme si společně také připomněli.
 
Neváhali jsme se aktivně zapojit i my.
Dámy z našeho spolku společně s dětmi napekly dobroty. Děti z Mladého vědce si připravily prezentaci o lípě a to z hlediska botaniky i z historie uctívání tohoto stromu slovanskými kmeny, až po zvolení lípy jako národního symbolu v revolučním roce 1848 na Všeslovanském sjezdě v Praze.
Zajímavý byl i výklad dětí o léčivých účincích lípy a využití lipového květu v léčitelství.
Lipový čaj, který mladí šikulové navařili, byl velmi milou a chutnou pozorností pro všechny.
Nechyběla ani nažka z papíru od Mladých vědců, jako dárek pro přítomné, která simulovala pohyb nažky stromů.
 
Všechny zúčastněné nadchla i píseň o lípě v podání malé Natálky a její maminky, jako i báseň o stromu od neznámého autora.
Společně s panem faráře Janem, jedním z patronu lip, jsme se připojili k celostátní ekumenické Modlitbě za domov. 
 
Děkujeme všem přítomným za krásné  společné dopoledne.
 
Autor foto: Matice Skalecká a Spolek Brdský šikula.
 

—————

26.10.2016 18:48

Hodina plná pokusů s Vítkem Bočkem.

Dne 25.10.2016 nás v naši klubovně Mladý vědec navštívil Vítek Boček, student Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, Katedry didaktiky fyziky.
Přinesl s sebou různé pokusy nejen z oblasti elektrotechniky.
Měli jsme možnost vidět a pracovat s USB mikroskopem. Pomocí podtlaku a atmosferického tlaku jsme mohli jezdit autíčkem po zdi i stropu. Pracovali jsme s UV folii a laserovým ukazovátkem. Zopakovali jsme si, co jsme se již minulý rok učili o luminiscenci a řekli jsme si více o fluorescenci.
Vítek nám vysvětlil jak funguje indukční deska. Pomocí zkratu a indukční desky jsme pozorovali hoření kovu a to na ocelové vatě i pomocí alobalu.
Pomocí dalších pokusů nám byl přiblížen princip bezdrátové nabíječky mobilů.
Největší úspěch u dětí sklidil pokus, který si děti nazvaly "voda-nevoda" a to pokus s kapalinou Novec 1230, která se používá například při hašení elektřiny. Tato kapalina ochladí plameny tak, že uhasnou a nic se při tom nevyzkratuje. Mohli jsme porovnat i hustotu této kapaliny s vodou.
Děkujeme Vítku za návštěvu!

Fotogalerie k nahlédnutí zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Hodina_plna_pokusu_s_Vitkem_Bockem./

 

—————

22.10.2016 18:31

Janovy lípy - pozvánka.

Milí přátelé, již je to rok, co jsme se s dětmi účastnili výsadby Janových lip na Skalce. Proto si zde dovoluji sdílet pozvánku Matice Skalecké k připomenutí této akce:

"Pojďme se setkat. Janovy lípy mají už rok!

Milí přátelé Matice Skalecké, milovníci Skalky, před rokem jsme finišovali s projektem Janovy lípy na Skalce. Díky Nadaci Partnerství jsme mohli vysázet 5 lip u sv. Jana z Nepomuku. Znovu jsme spojili rozdělené.

Už tak památné a kouzelné místo získalo další esprit.

V pátek 28.10.2016 oslavíme státní svátek. Co využít tohoto svátečního dne a uspořádat v 10:00 hodin setkání na Skalce? U Jana. U lip. Společně pak můžeme pozdravit stromy, sebe navzájem, říct si, co je po roce nového nebo co už je staré a (po)minulá minulost.

Pozveme i lipové kmotry a další přátele Skalky. Pozveme i Nadaci Partnerství. Vezměte své, sousedovic nebo i úplně cizí děti, housle, termosky, sladké do pusy a především pak dobrou mysl. Vítáni jste všichni!

Budeme rádi za zprávy (že se uvidíme), za podněty a nápady.

S pozdravem - Skalce ZDAR

Miloš a Zora a Eva"

 

O výsadbe lip v roce 2015, se můžete dočíst zde: brdsky-sikula.webnode.cz/news/nova-akce/

 

—————

21.10.2016 09:26

Exkurze v restaurátorské dílně.

Dne 19.10.2016, se děti z Mladého vědce vypravily za paní restaurátorkou Lídou Vaňkovou Svozilovou, do její restaurátorské dílny.
Mohly tam vidět moc zajímavých přístrojů a nářadí, které Lída používá při své práci.
Nejvíce děti zaujalo pájení. Mají již totiž zkušenost s měkkým pájením, kdy pájely na hodině elektrotechniky v klubu Mladý vědec elektro spoje pomocí cínu.
V restaurátorské dílně, se však používá pájení tvrdé. U tohoto typu se jako materiál používá stříbro, kdy se teplota tání pohybuje kolem 800 stupňů Celsia. Horáky jsou napojeny na propan butan.
Paní restaurátorka dětem vše vysvětlila, jako například, že pro ochranu před oxidací se používá tetraboritan sodný - borax a spoje musí být čisté. Pájka zateče dovnitř a spojí materiál. Vše si děti mohly i vyzkoušet.
Při práci musely být opatrné nejen kvůli své bezpečnosti, protože horáky mají velice vysokou teplotu, ale aby také nestavily materiál.
Při práci dále použily ochranné uhlíkové i keramické šamotové podložky.
Po pájení předmět omořily v kyselině, aby se vymyly všechny soli z boraxu a následně pak ponořily předmět do vody.
Dále si děti vyzkoušely i válcování, které slouží k tvarování materiálu, k jeho zúžení.
Materiál je potřeba žíhat, aby nebyl křehký a nelámal se.

Foto z naší exkurze naleznete zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Exkurze_v_restauratorske_dilne./

Paní Lída přislíbila pro Spolek Brdský šikula další pokračování kurzu restaurování pro děti, tentokrát zaměřen na téma vlastnosti a obrábění kovu.
Moc se těšíme.

Na již proběhlý kurz restaurování pro děti se můžete podívat zde: brdsky-sikula.webnode.cz/news/kurz-restaurovani-pro-deti-s-vytvarni-dilnou-a-lurdsky-pribeh1/

 

—————