Spolek Brdský šikula

IČO: 04467205 

DIČ: CZ04467205

Číslo účtu: 2800880367/2010

Kontakt: brdskysikula@seznam.cz


Kalendář akcí

15.03.2017 05:57

Pozorujeme stromy.

Tak jako v minulém roce i letos se opět pouštíme do pozorování vybraného stromu dle mezinárodního projektu Arboj.
 
Děti pozorují a zaznamenávají průběžně růst stromu, jeho vývoj v závislosti na lokálních podmínkách prostředí i v závislosti na změnách meteorologických faktorů.
Pomocí dendrometru měří jeho kmen, dále měří i konkrétní pozorované větévky. Pomocí fenologické škály pak zaznamenávají i zbarvení listů na podzim. Všímají si květenství i dozrávání plodů. Plody se učí dále zpracovávat a využívat například v gastronomii, nebo ve výtvarních činnostech.
 
Pro své pozorování jsme si letos vybrali švestku, odrůda Hamannova.
 
Jde o odrůdu českého původu, která vznikla jako náhodný semenáč v Újezdu u Lázní Bělohrad někdy v první polovině 20.století. Růst stromu je středně silný, koruna je rozložitá. Stromy kvetou později a jsou samosprašné.
 
Plod se nazývá švestka a je střední velikosti, protáhlého tvaru. Horní část plodu je tupě zakončena. Slupka je tužší, fialově až tmavě modře zbarvená.
 
Dužnina je zelenožlutá později dozrálá je žlutá, středně šťavnatá. Chuť je sladká. Pecka je menší, protáhlá. Odlučitelnost dužniny od pecky je velmi dobrá. Úroda se sklízí koncem srpna nebo začátkem září.
Tato odrůda je citlivá vůči šarce, to je škůdce - virová choroba. 
Plody mají rozsáhlé použití, ale o tom Vám budeme psát, až nám švestičky dozrají.
 
Fotogalerii budeme postupně doplňovat zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Pozorujeme_stromy./
 
 
 
Plody mají rozsáhlé použití, ale o tom Vám budeme psát, až nám švestičky dozrají.Tak jako v minulém roce i letos se zapojujeme do pozorování vybraného stromu dle mezinárodního projektu Arboj.
 
Cílem této badatelské činnosti je seznámit děti se základy fenologie. 
Děti pozorují a zaznamenávají průběžně růst stromu, jeho vývoj v závislosti na lokálních podmínkách prostředí i v závislosti na změnách meteorologických faktorů.
Pomocí dendrometru měří jeho kmen, dále měří i konkrétní pozorované větévky. Pomocí fenologické škály pak zaznamenávají i zbarvení listů na podzim. Všímají si květenství i dozrávání plodů. Plody se učí dále zpracovávat a využívat v gastronomii.
 
Pro své pozorování jsme si letos vybrali švestku, odrůda Hamannova.
 
Jde o odrůdu českého původu, která vznikla jako náhodný semenáč v Újezdu u Lázní Bělohrad někdy v prví polovině 20.století. Růst stromu je středně silný, koruna je rozložitá .Stromy kvetou  později a jsou samosprašné.
 
Plod  se nazývá švestka a je střední velikosti, protáhlého tvaru. Horní část plodu je tupě zakončena. Slupka je tužší, fialově až tmavě modře zbarvená.
 
Dužnina je zelenožlutá  později dozrálá je žlutá, středně šťavnatá. Chuť je sladká. Pecka je menší, protáhlá. Odlučitelnost dužniny od pecky je velmi dobrá. Úroda se  sklízí koncem srpna nebo začátkem září.
 
Tato odrůda je citlivá vůči šarce, to je škůdce - virová choroba. 
 
Plody mají rozsáhlé použití, ale o tom Vám budeme psát, až nám švestičky dozrají.

—————

15.03.2017 04:52

K naši mezinárodní spolupráci se přidávají i děti z Řecka.

Být imigrantem, není nic jednoduché. Opustit všechno, co Vám bylo drahé a začít od začátku svůj život v jiné zemi je náročné, ať již důvod k tomu byl jakýkoliv.
Nevíme, kterým směrem při studiu, v snaze uplatnit se, nebo v snaze založit si svoji rodinu, povedou životní cesty našich dětí....
O to více však je důležité nezapomínat na své kořeny a nestydět za za ně, ale stejně tak naučit se milovat a respektovat kulturu svého nového domova, pro který se každý sám rozhodne. 
V našem spolku se věnujeme i multikulturní výchově, tak jak si to klademe za cíl v našich stanovách.
Připravujeme pro Vás a již v brzké době odstartujeme nový projekt s názvem CESTA DOMOVA, který dětem a mládeži přiblíží kulturu a tradice jiných zemí. Projekt vznikl ve spolupráci dětí a mládeže, jejich rodičů, ale i mládežnických organizací ze zemí, které Vám v našem projektu přiblížíme.
V prvním cykle v roce 2017 se můžete  těšit například na Ázerbájdžán, Ukrajinu, Řecko, Slovensko, Vietnam, Japonsko, Brazílii i Alžír.
Děti a mládež, které se tohoto projektu budou účastnit, se dovědí nejen o kultuře, tradicích, náboženství a zvycích prezentované země, ale si i každý účastník vyzkouší přípravu některých národních jídel s následní ochutnávkou. Nebude chybět ani možnost vyzkoušet si tradiční řemesla, nezapomeneme ani na ukázku typických hudebních nástrojů.
Projekt "CESTA DOMOVA" je určen dětem a mládeži ve věku 7 až 25 let.
A hned v úvodu Vám zasíláme pozdrav našich přátel z  Řecka, z Atén. Paní Tatiana s dcerkami Ivankou a Kristýnkou Vám posílají nejen pozdravy z Řecka, kde sluníčko svítí po celý rok a proto zelenina a ovoce jsou nedílnou součástí jídelníčku, ale i video recept na oblíbené jídlo Briam.
Briam je jídlo, které nesmí chybět na žádné slavnostní tabuli, ať už jde o svatby, narozeniny, nebo jiné oslavy. Skládá se ze směsi zeleniny, především lilku, rajčatového protlaku a sýru Feta.
Také nám posílají recept na Tzatziky, okurkovou dobrotu s koprem a jogurtem, která je typickou řeckou specialitou a prosí o zaslání některého receptu z našich českých jídel.
Co myslíte, co bychom měli my na oplátku pro ně připravit? Posílejte nám Vaše nápady na brdskysikula@seznam.cz.
 
Video z Řecka naleznete zde: www.youtube.com/watch?v=z3s83VhrVOQ
 

—————

14.03.2017 12:04

Workshopy s pokusy pokračují, tentokrát v Čisovicích.

S malými zájemci o vědu jsme si dne 10.3.2017 povídali o vzduchu, z čeho se skládá a jaký je to silák, ale i o vlastnostech vody. Předvedli jsme si několik pokusů jak s CO2, tak i s kyslíkem, s atmosferickým tlakem, podtlakem i povrchovým napětím kapalin. Vysvětlili jsme si Archimedův zákon i co je to hustota kapalin. Jak se nám to dařilo, se můžete podívat v naši fotogalerii zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Workshop_s_pokusy_v_Cisovicich/

 

 

—————

11.03.2017 05:07

Pěstitelství na Dobříši.

Dne 9.3.2017 naše paní lektorka, která má v Spolku Brdský šikula na starosti Malou farmu pro děti, navštívila na Dobříši základní školu ZŠ Trnka, kde se s dětmi věnovala pěstitelství.

Společně pomocí metody "šnekování" zaseli semínka rajčat.

 

 

—————

10.03.2017 21:06

Pozvánka: Setkání žen a dívek s tvořivou dílnou a numerologií.

Dovolujeme si Vás pozvat na Setkání žen a dívek s tvořivou dílnou a numerologií.

Termín: neděle, 2.4.2017 v 15 hodin, na Panském dvoře, v obci Řitka.

Kapacita míst je omezená, rezervace proto nutná na e-mail adrese brdskysikula@seznam.cz

Pozvánku naleznete zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Setkani_zen_s_tvorivou_dilnou_a_numerologii./#z2-4.jpg

Bližší informace k akci: 

Numerologie je moderní označení pro výklad významu čísel. Zkoumání čísel a jejich vibrací, má své kořeny v dávné minulosti a je úzce spjato s astrologií, se kterou se vzájemně doplňují. 

I v životě Karla IV. hrála astrologie a numerologie velkou roli. Bez vypracování horoskopu nezahájil tento panovník žádnou stavbu.


Pojďte si spolu, s numeroložkou paní Hankou Městeckou, o tom všem povyprávět.


Spolek Brdský šikula Vám nabízí hezky strávené společné odpoledne, kdy si budeme povídat i o zvycích našich slovanských předků. O tom, jakou silnou a kouzelnou moc měly pro ně různé bylinky a rostliny. 

 

Nebude chybět ani výtvarná dílna.


V průběhu tvoření, pokud si to budete přát, bude se paní numeroložka individuálně věnovat každé zvlášť při osobní konzultaci.

 

 

—————

09.03.2017 09:10

Věnujeme se botanice.

Věnujeme se v našem klubu i botanice. Založili jsme si s dětmi ulitky na pravidelné letošní pozorování klíčení semen. Následně jsme je umístili do přenosného skleníku v naši klubovně a za týden budeme pozorovat postup klíčení, ale i změny a detaily, pod kapesními mikroskopy.

Až sazeničky vyrostou budeme se opět věnovat farmaření.

Fotogalerie zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Hodina_botaniky./ 

Tento projekt vznikl díky finanční podpoře Středočeského kraje.

 

 

 

—————

08.03.2017 09:49

Limonen - pokusy v klubu Mladý vědec

Experimentovali jsme dne 7.3.2017 s citrusy (kdo si okusuje nehty, se s loupáním pomerančů trošku potrápil ).
Napřed jsme si dokázali, že v pomerančové i mandarinkové kůre se nachází olej. Vymačkáním kůry v blízkosti plamene, vytvořili kapičky oleje malý ohňostroj.

 

Pak jsme se seznámili s limonenen (uhlovodík, cyklický terpen, nerozpustný ve vodě, ale rozpustný v oleji a v alkoholu, používaný v kosmetickém průmyslu), který se nachází rovněž v kůrách citrusových plodů ve vysoké koncentraci a dokáže aktivně rozpouštět gumu. V důsledku toho, naše balónky praskali.
Následně jsme provedli i experimenty s teetree olejem i esenciálním limetkovým olejem a pozorovali, co způsobí pár kapiček nejen na balónku, ale i na polystyrénu. Citrusová silice po velmi krátké době masivně rozrušila polystyrén.

 

—————

07.03.2017 11:31

Čarodějnické hrátky v Mníšku pod Brdy 2017 - pozvánka.

Milí přátelé, je sice jen začátek března, ale přípravy na dubnové čarodějnice nám již začínají.

Jako každý rok i letos Město Mníšek pod Brdy bude pořádat Čarodějnické hrátky, na kterých nebude chybět ani Spolek Brdský šikula.

Kdo ještě z mladých vědců a jejich příznivců má zájem nám pomoci na našem stánku, prosím napište nám na brdskysikula@seznam.cz. Doufáme v hezké počasí a očekáváme nemalou účast. Děkujeme Vám.

Více info zde: zdroj Město Mníšek pod Brdy:

"Jsme moc rádi, že s námi letos budou opět spolupracovat místní spolky. Můžete se těšit na Čarodějnické hrátky, kterými Vás provedou mladí vědci ze spolku Brdský šikula a dále nám svůj čarotanec předvedou děti z Bios Fit."

Pozvánku k akci naleznete zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Carodejnicke_hratky_v_Mnisku_pod_Brdy_2017/#plakatek.jpg

 

—————

04.03.2017 16:05

Veřejné plánování okolí Pavilonu.

Dne 4. března se v mníšecké škole celé dopoledne uskutečnilo setkání, které bylo zaměřeno na plánování a projektování veřejného prostoru před budoucím Pavilonem. Zástupci místních spolků a kroužků, děti a mládež i široká veřejnost, se setkali s autorem Pavilonu Petrem Gromskim a společně tvořili návrh podoby prostoru před školou a Pavilonem. 

I my jsme využili pozvání od Města Mníšek na toto setkání, přinesli jsme naše nápady a především jsme rádi, že děti měly možnost reálně zažít toto plánování, což jim pomohlo rozšířit jejich rozhled a možnost veřejně vyjádřit a odprezentovat svoje názory.

Fotogalerie zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Planovani_okoli_Pavilonu./

 

—————

01.03.2017 16:44

Workshop s pokusy a kreativní dílnou v Peci pod Sněžkou.

Malí zájemci o vědu si mohli dne 27.2.2017, na workshopu Spolku Brdský šikula v Hotelu Horizont v Peci pod Sněžkou, vyzkoušet pokusy s povrchovým napětím vody i atmosferickým tlakem. Pozorovala se stlačitelnost vzduchu a nestlačitelnost vody i podtlak, který vtáhnul vajíčko do láhve.
Vysvětlili jsme si hravou formou Archimédův zákon, ale i co je to hustota kapalin.
Pak jsme diskutovali s dětmi o elektřině a bezpečnosti při práci s ní. 
Dověděli jsme se o vodivých a nevodivých látkách a izolantech - předvedli pokus s elektřinou ve vodě a také, když jsme se chytli za ruce a vyzkoušeli si elektrický měřič stisku pomocí stavebnice, jsme viděli, že i lidské tělo je vodivé.
Nechyběly ani hrátky s těžištěm i "kouzlo" s propíchnutým balonkem a mnoho dalšího.
V druhé části workshopu jsme se věnovali výtvarné činnosti. Pomocí techniky decoupage si děti mohly procvičit jemnou motoriku a každé si domů odneslo svůj vlastní výrobek. Rozzářená očka dětí a spokojenost rodičů byly pro nás tou největší odměnou. Děkujeme za Vaši účast na našem workoshopu, děkujeme za Vaši přízeň.
 
 

—————

28.02.2017 22:21

Lyžařský zájezd Spolku Brdský šikula 2017

V období od 25.2.2017 - 28.2.2017, se konal lyžařský zájezd členů Spolku Brdský šikula v Peci pod Sněžkou. 
Věnovali jsme aktivně sportu - lyžování, nordick walking, procházky po okolí i plavání v hotelovém bazénu.
Součástí zájezdu byla i porada k detailnímu plánování akcí na celý rok 2017 a utužení našich vzájemných spolkových vztahů.
 
 
Lyžařský zájezd Spolku Brdský šikula.
 
V období od 25.2.2017 - 26.2.2017, se konal lyžařský zájezd členů Spolku Brdský šikula v Peci pod Sněžkou. 
Věnovali jsme aktivně sportu - lyžování, nordick walking, procházky po okolí i plavání v hotelovém bazénu.
Součástí zájezdu byla i porada k detailnímu plánování akcí na celý rok 2017 a utužení našich vzájemných spolkových vztahů.
Foto z akce zde:

—————

23.02.2017 11:42

Pokračování interaktivního semináře k finanční gramotnosti.

Dne 21.2.2017 proběhlo další pokračování interaktivního semináře k finanční gramotnosti pro děti.
Co jsou to finanční instituce? Jak peníze vydělávají peníze? Co je to půjčka a jaká přináší rizika? Kdo je to finanční poradce? Jaké jsou příjmy a výdaje státu? Odpovědi nejen na tyto otázky jsme si společně zodpověděli se skvělou Petrou Kasprišinovou. Nechyběla ani společná hra.

Fotogalerie zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Seminar_k_financni_gramotnosti_pro_deti./

;-)

—————

21.02.2017 21:21

Azerbájdžán - spolupráce pokračuje.

Máme velkou radost, že přátelství s mládeží v Ázerbájdžánu pokračuje. Jak jsme Vás již dříve informovali, v roce 2016 zástupci našeho spolku navštívili Baku a navázali tam spolupráci s výukovým centrem Maryam merkezi. 
Dnes nám přišel pozdrav a pár foto od dětí z Maryam prostřednictvím Maliky (Liky) Ramazanové.  
Společně s Likou připravuje náš Spolek Brdský šikula pro děti a mládež v rámci projektu Cyklus multikulturních setkání, interaktivní výuku o Azerbájdžáně - země ohně, čaje, koberců a granátového jablka. 
Více zatím neprozradíme, ale již brzy přineseme další informace i s termínem plánované akce. 
Sledujte proto naše webové stránky. 

Fotogalerii, kterou nám zaslala Lika, naleznete zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Maryam_Merkezi-_spoluprace_pokracuje./

 

 

—————

15.02.2017 12:23

Csopa - Budapešť

O jarních prázdninách jsme podnikli dvoudenní spolkový výlet do Budapešti.

Cílem byla návštěva Tropikária, Oceanária a Csopi - vědeckého centra, přírodovědného centra a paláce kouzel. Nejen, že jsme se bavili vědou a při této zábavě jsme umožnili organizovaným dětem a mládeži z našeho spolku vzdělávání zábavní formou, ale jsme i načerpali nové nápady a zkušenosti pro naši spolkovou činnost.
Zájezd se nám vydařil a vrátili jsme se plní nových dojmů.
 

—————

07.02.2017 22:27

Pokusy nejen se sněhem.

Dnes na hodině Mladého vědce následovaly pokusy se sněhem, s ledem a s vlastnostmi kapalin.
Dopátrali jsme se odpovědí na otázky proč led plave, proč nekape ze sněhové koule zahřívané nad svíčkou, anebo proč se sníží teplota ve sklenici se sněhem a solí oproti teplotě ve sklenici pouze se sněhem. Pokusili jsme se na tomto principu vyrobit zmrzlinu.
Pomocí pokusu, který dětem připomínal výbuch podmořské sopky, jsme si zopakovali povrchové napětí na rozhraní voda-olej.
Vyzkoušeli jsme si i "filmařský sníh" (polyakrylát sodný) a zkoumali jsme jeho absorpční vlastnosti. ...líbilo se 

Fotogalerie zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Pokusy_se_snehem./

 

—————

27.01.2017 20:38

Den památky obětí holocaustu a literární soutěž Daniel.

27.leden je Dnem památky obětí holocaustu. 

V našem spolku jsi členové tuto památku připomněli na společném setkání, kdy se zejména děti mohly dovědět z vyprávění památníků o době druhé světové války.

Na tyto události se nesmí zapomínat!

Národní institut dětí a mládeže pořádá ve spolupráci s Kulturním a vzdělávacím centrem Židovského muzea v Praze a Památníkem Terezín a Muzeem romské kultury v Brně Literární a historickou soutěž DANIEL.

Soutěž byla založena v roce 2004 a je věnována holocaustu a jeho reflexi, rasovým problémům v dnešní době a problematice soužití různých etnik v České republice. Smyslem soutěže je přilákat mladé lidi k tématům holocaust, multikulturalita, xenofobie tak, aby se sami zamysleli a dokázali si na ně vytvořit vlastní názor. 

Podpořili jsme i my tuto celorepublikovou literární soutěž, do které někteří mladí členové zaslali i svůj příspěvek. Literární dílo na našich stránkách zveřejníme, až po vyhlášení výsledků soutěže.

 

 

—————

15.01.2017 09:23

Workshopy pro rodiče s dětmi s pokusy a kreatívní dílnou

V roce 2016 Spolek Brdský šikula v rámci svého projektu Workshop pro rodiče s dětmi s pokusy a kreativní dílnou zorganizoval a zrealizoval celkem 32 těchto workshopů.
Projekt byl ukončen dne 4.12.2016.
Workshopy probíhali na území Středočeského kraje a to především v obci Mníšek pod Brdy, Řitka a Dobříš.

Projekt pomohl získat dětem vědomosti a přiblížit jim jak fungují různé fyzikální a chemické jevy, které se běžně vyskytují kolem nás. 

Při kreativních dílnách si děti měly možnost procvičit jemnou motoriku. 

Čas strávený společně dítě - rodič je bezesporu přínosem pro upevnění rodinných vztahů. 

Workshopů se celkem účastnilo 307 dětí a 179 rodičů.

Tento projekt byl realizován díky podpoře a s finančním přispěním Středočeského kraje.

Děkujeme za důvěru.

Foto z proběhlých workshopů naleznete zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Projekt_Workshop_pro_rodice_s_detmi_s_pokusy_a_kreativni_dilnou./

Reference a názory rodičů na proběhlé workshopy:

Na workshopy a názorné ukázky, které pořádá Spolek Brdský šikula, docházíme se synem pravidelně zhruba rok. Za tu dobu se nestalo, že by se synovi mezi „vědce“ nechtělo, naopak. Vždy si vzpomene, co pod vedením zkušených vedoucích podnikali posledně i ve vzdálenější minulosti. Například experimenty se suchým ledem intenzivně řešil ještě několik dní poté, co i poslední peleta suchého ledu vysublimovala. Spolek rozhodně patří mezi nejzajímavější zájmové skupiny, které se prací s mládeží v Mníšku pod Brdy věnují. Oceňují ho nejen mladí návštěvníci, ale také jejich dospělý doprovod. Nám, kteří už základní školu pamatují jen v útržcích, ukazují praktické experimenty, jak by se daly hodiny fyziky a chemie oživit názorným příkladem. Ten by mnohokrát dokázal strohé vzorce či rovnice zlidštit i pro ty žáky, kteří technickým oborům neholdují. Spolek Brdský šikula přesně toto dělá. (Mgr. Věra Strnadová)

Moc by jsem chtěla poděkovat za hodiny a chvíle, které můžeme se synem strávit na hodinách pokusů a kouzel (jak tomu my doma říkáme). Jen je nám líto, že v kroužku Mladý vědec není místo a proto jsme rádi, že pro děti, které se už nevejdou do kroužku dělá Spolek Brdský šikula další hodiny. Baví to nejen syna, ale i nás dospěláky. Naposledy s ním byl přítel a teď se doma hádáme, kdo půjde příště. Děkujeme za super zážitky, poznávání a hlavně za to, že Vás mají děti i my rádi. Těšíme se na další setkání. (Katka Králová)

Mockrát Vám děkujeme za krásné pokusy a pěkné dílničky. Pro naše děti to jsou velmi příjemně strávené chvíle, při kterých se hravou formou seznamují s fyzikou a chemií. Pokusy i dílničky rozvíjí jejich fantazii a snahu vytvořit si doma něco podobného. Líbí se nám, že jsou dělané takovou formou, aby to pochopily i předškolní děti a měly z toho velký zážitek. Zároveň je i moc milé, že si z každé hodiny, díky propojenosti s kreativní dílnou, mohou odnést krásný výrobek. Držíme Vám palce,  aby se Vaše činnost rozvíjela.  Těšíme se na další setkání. (Rouskovi)

Zúčastnili jsme se Workshopů pro rodiče s dětmi s pokusy a kreativní dílnou. Bylo to opravdu povedené. Profesionálni a při tom pro děti velice poutavé. Lektorka Anna Čišková umí děti do problematiky vtáhnou, děti se živě účastní všech pokusů a pokud něčemu nerozumí, nebojí se ptát. Moc se nám to líbilo! (MUDr. Kristína Pitrová)

 

 

—————