Spolek Brdský šikula

IČO: 04467205 

DIČ: CZ04467205

Číslo účtu: 2800880367/2010

Kontakt: brdskysikula@seznam.cz


Kalendář akcí

18.09.2017 09:48

Projekt " Cesta domova" - Japonsko.

V rámci Cyklu interaktivní multikulturní výchovy proběhlo dne 17.9.2017 setkání s názvem a tématem:
Japonsko - země vycházejícího slunce, kvetoucích třešní a odvážných samurajů.
Účastníci se měli možnost dozvědět nejen o japonské kultuře, historii i současnosti, tradicích, hudbě a zvycích, ale vyzkoušeli si připravit i tradiční gurmánskou specialitu - sushi nori. Ochutnali i polévku Miso.
Starší kluci si připravili povídání o elitních bojovnících japonského středověku - o samurajích a o jejich kodexu Bushido. Nechyběla ani ukázka japonského bojového umění. 
Tato část projektu vznikla ve spolupráci s japanoložkou Mgr. Katkou Vojkůvkovou. Moc děkujeme.
Projekt Cesta domova je realizován díky finanční podpoře Středočeského kraje. 
Děkujeme i Městu Mníšek pod Brdy za stálou podporu činnosti Spolku Brdský šikula.

Na foto z akce se můžete podívat zde:

brdskysikula.rajce.idnes.cz/Japonsko_-_zeme_vychazejiciho_slunce%2C_kvetoucich_tresni_a_odvaznych_samuraju/#P1010037.jpg

 

—————

15.09.2017 16:51

Spolupráce se ZŠ Kairos.

Základní škola Kairos, podporuje výuku a vývoj dětí na všech úrovních tvořivosti, mysli, těla, intelektu a spirituality.

Respektuje otevřené jednání s dětmi a rodiči. Klade důraz na pohybovou výchovu, ekologii a zdravý životní styl. Má nejvyšší požadavek na kvalitu učitelů. Přináší odlišný pohled na matematiku a cizí jazyky.

Způsob, kterým se děti v Základní škole Kairos vzdělávají podporujeme a proto jsme neváhali přijmout nabídku pro náš Spolek Brdský šikula - sekce Mladý vědec k spolupráci ohledně dopolední výuky. 

Děti z Kairosu jsou skvělé, vnímavé a šikovné a my věříme, že se jim naše hravé a názorné pokusy z oblasti chemie a fyziky líbí a líbit budou.

Těšíme se proto na společný školní rok.

 

O ZŠ Kairos více zde: www.skolakairos.cz/

 

—————

14.09.2017 04:42

Kuřátka rostou a Bramhamka nám dělá radost.

Na naší "Malé farmě pro děti" mají možnost malí farmáři sledovat, jak vylíhlá kuřátka rychle rostou.

Hnědá slepička z plemene Dominant hnědý, vyseděla letos kuřátka nejen svá, ale i z vajíček slepičky liliputky a slepičky z plemene Bramhamka z našeho chovu. Kuřátka s kvočnou musela být hned ze začátku oddělena, aby kuřátka ostatní slepice neuklovaly. Děti je ze začátku krmily speciální směsí pro kuřata. Ve čtyřech týdnech však již kvočna kuřata opustila. Jiné slepice z chovu, kuřata zatím pořád nechtějí mezi sebe, tak je ještě držíme odděleně. Děti však již dávají kuřátkům k jídlu vše stejné, jak pro dospělé slepičky.

Nejvíce se jim líbí teď slepička z plemene Bramhamka, která má opeřené běháky a pilně zjišťují informace o tomto plemenu. Malí farmáři se již dříve dočetli, že se jedná o plemeno velké a starobylé, které pochází z Indie, silné a s velkou masnou užitkovostí. Teď se také doslechli, že by kuřátku mělo postupně zesvětlet peří, tak bedlivě sledují každou změnu. Bližší informace však o tom nenalezli. 

Tak uvidíme, jaký bude výsledek jejich pozorování.

Foto zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Prirustky_na_Male_farme_pro_deti./#IMG_20170829_183214.jpg

 

—————

13.09.2017 05:26

Projekt Cesta domova - část ČR.

Mladí výzkumníci z 3.A, Základní školy v Kežmarku ( ZŠ a MŠ Nižná brána), nám posílají pozdravy a pár foto ze sledování naší prezentace o České republice.
Milí Mladí výzkumníci, děkujeme a netrpělivě se budeme těšit na Vaši prezentaci o Slovensku! Jste skvělí i s paní učitelkou Mgr. Jankou Šiškovou!
(Jedná se o cyklus multikulturní výchovy "Cesta domova". Tento projekt je realizován díky finanční podpoře Středočeského kraje. Děkujeme.)

Na foto se můžte podívat zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Projekt_Cesta_domova_./#21729162_864154930401875_897009639_n.jpg

Video je k zhlédnutí na našich FB stránkách (po přihlášení na FB zadejte Mladý vědec, Spolek Brdský šikula a požádejte o přijetí do FB skupiny).

 

—————

09.09.2017 06:21

Workshop finalistů CHEMQUEST 2017.

Dne 8. 9. 2017 se na Vysoké škole chemicko-technologické VŠCHT v Praze konal workshop k soutěži CHEMQUEST, na který jsme byli také pozvání a neváhali jsme ani chvíli s naší účastí.
Na workshopu jsme byli rozděleni do 4 skupin a každý účastník workshopu měl příležitost shlédnout a vyzkoušet si zajímavé pokusy, které byly pro nás připraveny. Zahráli jsme si na forenzního analytika, pokusili jsme se vyvolat vlastní fotografii, dozvěděli jsme se něco o chemii barev a také si k chemii přičichli! Do programu byla také zařazena přednáška zkušeného lektora prezentačních dovedností, Ing. Ondřeje Staňka, který nás zasvětil, jak se zbavit stresu a nervozity, jak sebevědomě vystupovat a prezentovat sám sebe!
Foto z workshopu naleznete zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Workshop_finalistu_Chemquest_2017/

 

—————

08.09.2017 22:27

Projekt " Cesta domova."

V průběhu cyklu multikulturní výchovy "Cesta domova", se děti z našeho spolku zaměřily i na Českou republiku a vypracovaly prezentaci o ní i video s namluveným textem (aby bylo slyšet češtinu). Teď pracují i na jeho anglickém překladu.
Tato prezentace byla odeslána do spřátelené školy na Slovensko, kde již byla odprezentována s úspěchem, ale o tom Vás budeme informovat za pár dnů.
Tentokrát přinášíme pár fotek s rozzářenými kukadly dětí, které měly při rozbalování balíčku s tradičními českými krajovými specialitami. O historii a tradici výroby těchto dobrot, se děti ze Základní školy v Kežmarku, mohly také seznámit.
No a samozřejmě nechyběly ani miletínské modlitbičky - perníčky, na které rád vzpomínal Jaroslav Seifert a ocenil je i náš první československý prezident T.G.Masaryk
 
Projekt vznikl díky finanční podpoře Středočeského kraje.

—————

31.08.2017 19:28

Workshop s pokusy - forenzní kriminalistika.

Projekt "Záhada v lázeňském hotelu - krimi příběh", který děti z  klubu Mladý vědce z našeho Spolku Brdský šikula připravily, byl dne 30.8,2017 představen na Workshopu s pokusy, pro nejmenší zájemce o náš kroužek. Malí účastníci workshopu provedli pomocí pracovních listů, celou řadu laboratorních chemických metod a analýz, které vedly až k usvědčení a odhalení pachatele. 
Dle reakce účastníků, se projekt potkal s velkým úspěchem.
Děkujeme za Vaši přízeň a přejeme hezký konec prázdnin.
Prostřednictvím fotogalerie se můžete podívat do naší kriminalistické laboratoře zde:

brdskysikula.rajce.idnes.cz/Workshop_s_pokusy_-_forenzni_kriminalistika./


Akce byla podpořena z dotace Středočeského kraje. 

—————

30.08.2017 09:42

Pozorujeme stromy.

Celoročně pozorujeme s dětmi stromy, zaznamenáváme jejich růst i to, jak se v průběhu ročních období mění, učíme se o škůdcích, které strom napadají. Sbíráme zralé plody a učíme děti, jak se dají využít. Pro své pozorování jsme si letos vybrali strom z naši zahrady a to švestku hamanovu.

Období sběru zralého ovoce je tady a my jsme se pustili s dětmi do výroby povidel a pečení "rozpíček", o kterých píše Marie Wagnerová - Černá (pseudonym Félix Háj), ve své knize Školák Kája Mařík (děj knihy se odehrává v Mníšku pod Brdy (Lážov) a jeho okolí). Při té příležitosti jsme si s dětmi připomněli historii a tradice našeho regionu, které dále rozvíjíme v našem multikulturním cykle "Cesta domova".

Projekt "Cesta domova" vznikl díky finanční podpoře Středočeského Kraje. Děkujeme.

Na fotogalerii k průběžnému pozorování stromu, se můžete podívat zde:

brdskysikula.rajce.idnes.cz/Pozorujeme_stromy./

 

—————

27.08.2017 19:11

Statistika.

Statistika - návštěvnost webu.

Je pro nás důležitá návštěvnost našich stránek, proto pravidelně aktualizujeme náš web a bedlivě sledujeme statistiku jeho zobrazení.
Za poslední měsíc od 26.7.2017 do 26.8.2017 navštívilo naše stránky 2.438 návštěvníků s unikátní IP adresou, kdežto celkové zobrazení našeho webu bylo za toto období 9.844 krát.
Tedy průměrně denně navštívilo náš web 79 unikátních návštěvníků.
Děkujeme Vám, za Váš zájem a budeme se snažit přinášet Vám i nadále nové informace a zprávy z činnosti Spolku Brdský šikula.

Graf zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Statistika/

 

 

—————

26.08.2017 16:01

Virtuální realita.

Virtuální realita je technologie, která vytváří iluzi skutečného světa, nebo fiktivního světa počítačových her.

Jde o vytváření vizuálního, sluchového, nebo i hmatového či jiného zážitku, který vytváří dojem skutečnosti pomocí zobrazovacího zařízení počítače, speciální audiovizuální helmy, brýlí, sluchátek, nebo oblečení snímajícího pohyb a stimulujícího hmat atd..
Virtuální realita se využívá v mnoha oborech, jako například:
V lékařství - prostorové modely orgánů nebo celého těla. Ty se získávají pomocí počítačové tomografie.
Ve sportu - k dokonalému vytrénování správného pohybu a techniky.
V konstrukci - práce ve třech rozměrech.
V armádě - například simulátor létání, který je úspornější než skutečný let.
A samozřejmě při zábavě
Za zábavou prostřednictvím virtuální reality, jsme se společně vypravili i my v rámci spolkové činnosti a pro načerpání nových zkušeností, pro rozvinutí tohoto tématu v klubu Mladý vědec.

Pár foto k nahlédnutí zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Virtualni_realita./

 

—————

17.08.2017 04:02

Setkání žen a dětí při pečení kváskového chleba.

Dne 16.8.2017 jsme se vypravili s dětmi poznávat, kde se bere chléb.

Své "bádání" jsme začali ve funkčním mlýnu Bohutín, který existuje již minimálně od 16.století. (Písemně je doložen od roku 1541).

"Pan táta ze mlejna" nám povyprávěl o druhu obilí, které se ve mlýně zpracovává, o historii mlýna a jeho syn nás mlýnem provedl. Mohli jsme vidět přímo v provozu dopravníky na příjem obilí, sila, čističku obilí, automatickou váhu, průchodnou loupačka, mlecí stolice, prosévací systémy, míchačku i moučné sila (zásobníky na finální produkty). Dozvěděli jsme se jak se pomocí kapsových výtahů a dřevěných trubek přepravuje ve mlýně materiál i to, že v současnosti se k pohonu mlýnu používá elektrický motor a Francisova turbína. Zjistili jsme, že každý druh mouky má svou vlastní vůni. Nechybělo ani poutavé vyprávění o nadpřirozených obyvatelích mlýna a to o vodníkovi a čertech.

Po obědě jsme se pustili do pečení kváskového chleba. Vysvětlili jsme si co je to kvásek, jak se připravuje a jakou důležitou úlohu má v procesu kynutí. My jsme si ho připravili ze žitné mouky. Naučili jsme se celý postup přípravy těsta, děti veškerý materiál pečlivě zvážily, a chlebíček nechaly vykynout. Při tom jsme si povídali i o zvycích a rituálech, které dodržovali naši předci při pečení chleba. Při samotném pečení jsme si pak vysvětlili a předvedli tzv. parní náraz i fintu, pomocí které zjistíme, kdy je již chléb dobře upečený. Odměnou nám pak byla ochutnávka samotného chlebíčka. A že nám chutnalo!

Na foto z akce se můžete podívat zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Setkani_zen_a_deti_pri_peceni_kvaskoveho_chleba/

 

—————

13.08.2017 22:16

Pokusy klubu Mladý vědec na Monínci.

Děkujeme spolku Bios Fit za pozvání na jejich letní soustředění Cvičení bez chyby na Monínci dne 13.8.2017.

Rádi jsme připravili program plný chemických a fyzikálních pokusů pro 75 mladých a nadaných slečen a pro pár vnímavých kluků. Bylo nám společně prima, užili jsme si to!

Na foto se můžete podívat zde: 

brdskysikula.rajce.idnes.cz/S_pokusy_klubu_Mlady_vedec_na_Moninci./

Děkujeme Středočeskému kraji  a Městu Mníšek pod Bdy za finanční podporu a možnost prezentovat tak naši činnost na různých akcích.

—————

30.07.2017 12:20

Projekt dětí: Pěstitelství - rozmnožování rostlin.

Při svém bádaní se děti na hodinách klubu Mladý vědec, věnují i botanice a pěstitelství.

Zaměříly se tentokrát na poznávání druhů rozmnožování rostlin a vypracovaly společně tento projekt:

projekt rozmnozovani rostlin.pdf (1,5 MB)

Tento projekt vznikl díky finanční podpoře Středočeského kraje a Města Mníšek pod Brdy. Děkujeme.

—————

25.07.2017 15:23

Projekt " Cesta domova."

V rámci Cyklu interaktivní multikulturní výchovy "Cesta domova", kluci ze Spolku Brdský šikula, pracují na svém projektu o středověkých japonských bojovnících - samurajích i o japonském bojovém umění.
Vše pak odprezentují účastníkům setkání s tématem: 
Japonsko - země vycházejícího slunce, kvetoucích třešní a odvážných samurajů.

Na foto se můžete podívat zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Japonsko_-_zeme_vychazejiciho_slunce%2C_kvetoucich_tresni_a_odvaznych_samuraju/


Projekt mohl vzniknout díky finanční podpoře Středočeského kraje. Děkujeme.

—————

24.07.2017 11:32

Neckyáda v Mníšku pod Brdy 23.7.2017

Každý rok, vždy nejbližší víkend před svátkem sv. Magdalény, probíhá již po staletí v Mníšku pod Brdy slavná Skalecká pouť. 

Kostelík na Skalce byl totiž zasvěcen sv.Máři Magdaléně. Součástí víkendové poutě je i Neckyáda, zábavné setkání na Zadním rybníce, kterého se aktivně účastnil i náš spolek.

Letošní pouťová Neckyáda se povedla, sluníčko přálo, spanilá jízda Labutího jezera měla šmrnc, hasiči šli do akce s plným nasazením, Linda s partou připravila sportovní vyžiliště pro děti a my jsme Vás rádi pobavili s pokusy zaměřenými převážně na vlastnosti kapalin.

Na foto se můžete podívat zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Skalecka_pout%2C_Neckyada_-_Mnisek_pod_Brdy_2017./

 

Každý rok, vždy nejbližší víkend před svátkem sv. Magdalény, probíhá již po staletí v Mníšku pod Brdy slavná Skalecká pouť. 
Kostelík na Skalce byl totiž zasvěcen sv.Máři Magdaléně. Součástí víkendové poutě je i Neckyáda, zábavné setkání na Zadním rybníce, kterého se aktivně účastnil i náš spolek.
Letošní (23.7.2017) pouťová Neckyáda se povedla, sluníčko přálo, spanilá jízda Labutího jezera měla šmrnc, hasiči šli do akce s plným nasazením, Linda s partou připravila sportovní vyžiliště pro děti a my jsme Vás rádi pobavili s pokusy zaměřenými převážně na vlastnosti kapalin.

—————

20.07.2017 09:12

O historii Slovanů a jejich božstvech.

Podle řecké mytologie měla na Olympu bohyně Hébé za úkol podávat bohům Ambrosii - pokrm, který jim zajistil věčný život a mládí.

I staří Slované měli své bohy a své recepty na různá jídla. Na společném setkání dětí a žen, které bylo věnováno dalšímu pokračování vzpomínání na tradice a zvyky našich slovanských předků, jsme si se Spolkem Brdský šikula dne 19.7.2017, povyprávěli o historii Slovanů a jejich božstvech. Společně jsme připravili dle receptu Východních Slovanů, který se předává z generace na generaci, lehké a blahodárné "jídlo bohů" s názvem Cholodnik.

Nechyběla ani kreativní dílna zaměřená na abstraktní umění, u které mohl každý popustit uzdu své fantazii.

To vše se odehrálo v přírodě u krásného rybníčku v podobě pikniku a nechybělo ani osvěžující koupání.

Na foto se můžete podívat zde: brdskysikula.rajce.idnes.cz/Setkani_zen_a_divek_s_tvorivou_dilnou_u_rybnicku./

 

Podle řecké mytologie měla na Olympu bohyně Hébé za úkol podávat bohům Ambrosii - pokrm, který jim zajistil věčný život a mládí.
I staří Slované měli své bohy a své recepty na různá jídla. Na společném setkání dětí a žen, které bylo věnováno dalšímu pokračování vzpomínání na tradice a zvyky našich slovanských předků, jsme si se Spolkem Brdský šikula dne 19.7.2017, povyprávěli o historii Slovanů a jejich božstev. Společně jsme připravili dle receptu východních Slovanů, který se předává z generace na generaci, lehké a blahodárné "Jídlo bohů" s názvem Cholodnik.
Nechyběla ani kreativní dílna zaměřená na abstraktní umění, u které mohl každý popustit uzdu své fantazii.
To vše se odehrálo v přírodě u krásného rybníčku v podobě pikniku a nechybělo ani osvěžující koupání.

—————

15.07.2017 08:15

Projekt dětí – chovatelství koček domácích.

 

Při svém bádaní se na hodinách Spolku Brdský šikula, věnujeme i zoologii a chovatelství.

 

Děti se tentokrát zaměřily na pozorování koček.

 

Co se o nich naučily, vypozorovaly, zjistily a na základě toho pak zpracovaly v následujícím projektě, se můžete dočíst zde:

 

projekt kocka.pdf (1433235)

 

Tento projekt vznikl díky finanční podpoře Středočeského kraje a Města Mníšek pod Brdy. Děkujeme.

 

—————